Hidžáb i turban. Americké letectvo nově povoluje náboženské pokrývky hlavy

Obrázek: airforce-turban-small

Americké letectvo rozšířilo pravidla oblékání o sikhské a muslimské kousky oděvů. Na začátku února 2020 přišlo s konečnou podobou dress codu, v rámci kterého mohou nyní členové letectva sikhského či muslimského vyznání nosit spolu s uniformou také turbany, bradky, nezastřižené vlasy a třeba i muslimské šátky. Toto rozšíření je možné aplikovat, dokud jejich nositelé vypadají „upraveně a konzervativně“.

Organizace podporující sikhy a muslimy uvádějí, že se jedná o významný krok k inkluzi, některé však dodávají, že by armáda měla zajít ještě dál. „Podporujeme tyto nové směrnice coby posun k náboženskému začlenění členů armády všech vyznání,“ uvádí ve svém prohlášení Ibrahim Hooper, ředitel komunikace Rady americko-islámských vztahů. O začlenění sikhských prvků odívání usilovaly jak Sikhská koalice, tak Aliance sikhských amerických veteránů. „Sikhové věrně a zdatně sloužili americkým leteckým silám i jiným armádám po celém světě. I když usilujeme o plošné prohlášení, že všichni američtí sikhové mohou sloužit ve všech armádních odvětvích, je toto ujasnění velkým rokem vpřed zajištění rovnosti příležitostí a náboženské svobody v letectvu,“ prohlásila Giselle Klapper, právnička Sikhské koalice.

Ne vždy byly náboženské projevy v armádě vítané. Své o tom ví vojačka Cecilia Valdovinos, která v roce 2016 konvertovala k islámu. O dva roky později jí sice bylo velitelem brigády, u níž sloužila, umožněno, aby ve službě nosila šátek, setkala se však s odsuzováním i urážkami. „Říkali mi, že jsem teroristka, volali na mě „ISIS“ nebo jsem poslouchala připomínky, že jsem příčinou útoku z 11. září,“ svěřila se Valdovinos Yahoo. Poté, co ji jiný velitel vyvedl z řady vojáků a nařídil jí sundat hidžáb, podala stížnost. Mikey Weinstein, prezident a zakladatel armádní nadace na podporu náboženské svobody uvedl, že vlasy Ceciliy Valdovinos byly pod šátkem řádně upravené, přesně tak, jak vyžadovaly armádní předpisy. I přesto byla její stížnost vyhodnocena jako neopodstatněná.

Od roku 2017 až dosud bylo umožněno nošení náboženských oděvů v letectvu jen hrstce sikhů a muslimů a vždy se posuzovaly jednotlivé případy, jejich prozkoumávání trvalo poměrně dlouho a stejně nebylo jisté, že žadatel povolení získá. Jedním z úspěšných byl loni v červnu Harpreetinder Singh Bajwa, který v letectvu slouží jako letec první třídy. Stal se prvním aktivně sloužícím pilotem, kterému bylo umožněno vykonávat službu v sikhském turbanu a bradce, a to po téměř půl roce jednání. Historii přepisovala v roce 2018 Maysaa Ouza, které bylo coby první důstojnici úřadu vojenské prokuratury amerického letectva umožněno nosit ve službě hidžáb.

Foto: US Air Force