Titulky v reálném čase. Revoluční brýle umožní neslyšícím „vidět“ konverzaci

Obrázek: xrai

Jako by svět kolem nás byl film s titulky. I tak se dá popsat funkce nové technologie XRAI Glass. Brýle využívající virtuální realitu umožňují neslyšícím a nedoslýchavým sledovat rozhovor v reálném čase pomocí titulků. Nový vynález může významně změnit způsob, jakým lidé se sluchovým hendikepem komunikují.

Dan Scarfe, který již dvě desetiletí podniká v IT oboru, byl smutný, když viděl, jak se jeho sedmadevadesátiletý dědeček na Štědrý den kvůli ztrátě sluchu nemůže zapojit do rozhovoru s rodinou. „Jenom tam tiše seděl. Řekl jsem si: ‚Pořád sleduje televizi s titulky, proč bychom nemohli dát titulky světu?‘" vzpomíná výkonný ředitel firmy XRAI Glass, který se okamžitě pustil do práce. Za pouhých šest měsíců byl na světě první prototyp. 

Přístroj, který vypadá jako obyčejné brýle, využívá software virtuální asistentky Amazon Alexa k přeměně příchozího zvuku na titulky a software vyvinutý výrobcem brýlí pro rozšířenou realitu Nreal k promítnutí textu do světa, přičemž jej stačí pouze běžným kabelem propojit s telefonem. Kromě toho, že neslyšícím umožňuje „vidět“ rozhovory s jinými lidmi, může uživatele propojit s dalšími technologiemi, například hlasovými asistenty. Dailymail zdokumentoval zkušenost neslyšící Hannah, která konverzovala s Alexou o počasí během krájení limetky. Brýle prozatím fungují pouze v angličtině a nedokážou si poradit s rozhovorem dvou neslyšících osob, podle Dana Scarfeho však jde pouze o začátek dlouhé cesty. 

Obrázek: xrai-2

Během dvouměsíčního zkušebního období je nyní vynález testován na stovce lidí, aby se od svých uživatelů učil, rozšiřoval možnosti umělé inteligence a následně poskytoval ty nejlepší služby. „Začneme s malým počtem lidí, abychom získali zpětnou vazbu a na jejím základě inovovali. Pokud nám bude přát štěstí, výrobek by mohl být všeobecně dostupný v září,“ uvedl Scarfe. Potencionální trh je přitom obrovský. Jen ve Spojeném království žije 12 milionů dospělých se sluchovým postižením.

Britský Královský národní institut pro neslyšící (RNID) a organizace DeafKidz brýle vítají s nadšením. „Toto je skvělý příklad technologie, která dokáže opravdu pozitivně změnit život neslyšících a nedoslýchavých lidí. Jsme nadšeni z jejího potenciálu výrazně ovlivnit celou komunitu. XRAI brýle jsou intuitivní a snadno ovladatelné a mohly by být mocným nástrojem při řešení sociálního vyloučení,“ myslí si Mark Atkinson, generální ředitel RNID. „Jako neslyšícího mě tato technologie uchvátila. Když jsem si brýle vyzkoušel, byl jsem ohromen – titulky v reálném čase, které vám umožní zapojit se jako nikdy předtím. XRAI Glass vnímám jako nesmírně pozitivní sílu a nemohu se dočkat, až budu spolupracovat s týmem, který nám pomůže uvést ji do života,“ dodal Steve Crump, zakladatel a předseda DeafKidz International.

Foto: XRAI Glass