Tančící odhalené Íránky z populárního videa byly zadrženy. Ženy nyní natáčejí stejná videa na jejich podporu

Obrázek: tancici-iranky

Na březnový Mezinárodní den žen bylo na TikToku zveřejněno video, na němž pětice íránských dívek tančí do rytmu písně Calm Down od Remy a Seleny Gomez. Jejich vystoupení se začalo rychle šířit na sociálních sítích coby symbol odporu proti tamní striktní islamistické vládě a jejímu porušování lidských práv.

V Íránu je tančení žen na veřejnosti zakázané. Musejí navíc povinně nosit šátek zakrývající vlasy a splývavé oblečení. Video, na kterém íránské dívky v crop topech a volných kalhotech tančí, úřady stáhly. Dívky byly zadrženy v Ekbatanu, jedné z teheránských čtvrtí, a strávily dva dny ve vězení, kde byly přinuceny natočit video, na němž se omlouvají za své chování. Screenshot, který má pocházet z omluvného videa, ukazuje dívky oblečené do dlouhého volného oblečení a v šátcích.
 

Tento incident vyvolal další vlnu vzdoru vůči íránským autoritám. Poté, co byla zveřejněna vynucená omluva dívek, se začaly sociální sítě plnit videy, na nichž lidé tančí stejně jako zadržené dívky. Stejným tancem na stejnou píseň a bez povinného šátku vyjadřují podporu zadrženým dívkám ženy jak v Íránu, tak v zahraničí.
 

Dosud největší protesty proti pošlapávání ženských práv v Íránu zažehla smrt íránské Kurdky Mahsy Amini v září 2022. Ta zemřela po brutálním policejním zásahu kvůli „nesprávně“ nasazenému šátku. Od té doby íránská vláda tvrdě potlačuje protesty a demonstrace, zatýká i nezletilé a mučí je. Írán se nyní navíc potýká s vlnou otrav dívek ve školách, dosud jich bylo s otravou hospitalizováno více než 1000. Vláda tak čelí ostré kritice i ze strany OSN za to, že dívky nechrání, že dosud nedošlo k odhalení viníků a jejich potrestání, přitom otravy jsou působeny úmyslně.