Svatební obchod vystavil ve výloze figurínu na vozíku. Vzbudil nadšení i diskuzi o inkluzi v oděvním průmyslu

Obrázek: svatebni-saty-vozik-small

Umělkyně Beth Wilson sdílela nadšený tweet poté, co ve výloze obchodu se svatebními šaty objevila figurínu na invalidním vozíku. Šestatřicetiletá tvůrkyně, která se na vozíku pohybuje posledních pět let, uvedla, že je to poprvé, kdy ve výloze viděla hendikepovanou figurínu. Její tweet se stal virální a vzbudil diskuzi o inkluzi v oděvním průmyslu.

svatebni saty vozik 1

Svatební obchůdek The White Collection v Portisheadu vlastní sestry Laura a Sarah. „Taková pozitivní reakce nás potěšila, ale svým způsobem je smutné, když se ukazuje, že invalidní vozík ve výloze je takovou vzácností,” popsala pro BBC Laura Allen. Devětadvacetiletá majitelka uvedla, že určitě nejsou prvním obchodem na světě, ale doufají, že ostatní budou následovat jejich příklad. „Je to průmysl, který je dobře známý tím, že není inkluzivní. V mnoha svatebních obchodech uvidíte pouze standardní hubené manekýny. Ale všichni se vdávají. Nezáleží na tom, jak vypadáte nebo kdo jste, každý chce, aby byl tento den speciální," dodala.

svatebni saty vozik 2

Neviditelní

„Lidé se zdravotním postižením se často cítí neviditelní, protože se v médiích neobjevujeme. A zvláště, když jde o krásné oblečení," svěřila se BBC Beth Wilson. „Nepotřebuji svatební šaty, ale určitě bych byla mnohem šťastnější, kdybych šla do obchodu, kde budu přijata s invalidním vozíkem a se vším všudy,” popsala a dodala, že ji potěšilo také zdobení vozíku. „Je skvělé, že jej ozdobili místo skrývání. Pomůcky pro mobilitu jsou často zobrazovány jako negativní věci, které lidé chtějí skrývat. Přitom nám vlastně prostředky pro mobilitu dávají svobodu.“

svatebni saty vozik 3

Překvapení a radost

Bethin tweet oslovil tisíce lidí. Mnozí z nich vyjádřili překvapení a radost a začali sdílet vlastní svatební fotografie. „Mělo by to být normou, ale cítím nadšení, protože jsem nikdy neviděla postižení takto zastoupené v mainstreamových médiích ani ve svatebním průmyslu,” napsala uživatelka Tamsyn. „Na invalidním vozíku jsem krátce a toto mě opravdu dojalo. Přestala jsem se dívat po šatech z obavy, že nepůjdou dohromady s vozíkem," tweetla Sarah_Rose4.

svatebni saty vozik 5

Inkluze v oděvním průmyslu

O inkluzi v oděvním průmyslu se v posledních letech snaží i některé populární značky jako například Tommy Hilfiger, Zappos, Nike nebo Target. Kromě zapojení hendikepovaných modelů do reklamy se soustředí také na praktičnost. Magnetické zapínání, patentky a háčky nahrazují knoflíky, k inovativním prvkům patří také nastavitelné lemy na rukávech košile a nohavicích nebo otvory na zádech šatů, které lidem umožňují oblékat se samostatně.

Foto: Sociální sítě obchodu The White Collection a umělkyně Beth Wilson