Film Stopa v hlavě zdarma ke zhlédnutí na našem Facebooku! Následovat bude diskuse s autorkami

Obrázek: stopa-v-hlave-fb-small

Premiéra dokumentárního filmu Stopa v hlavě s tématem prožívání posledních let života se konala na začátku října, kdy její návštěvnost v kině Bio Oko poznamenal přicházející lockdown. Proto jsme se spolu s autorkami rozhodli uskutečnit online premiéru filmu, kterou na facebookovém profilu HateFree Culture mohou sledovat všichni bez omezení. Film promítneme v pondělí 16. listopadu od 20:00 hodin a po něm budeme streamovat diskuzi, v níž může publikum pokládat vlastní dotazy.

O stárnutí s autorkami i odbornicí

Pozvání do diskuze přijaly všechny tři autorky filmu: členky Filmové dílny pro seniory spolku Inventura Vlasta Křečková a Jana Staňková a také režisérka Tereza Daniell Adámková, pod jejímž profesionálním vedením film vznikal. Další hostkou je odbornice na téma stáří a stárnutí a diskriminace seniorů z Fakulty sociálních studií MUNI Brno Lucie Vidovičová. Diskuzi moderuje Bohdana Rambousková z HateFree Culture.

Budeme hovořit o tom, jaké možnosti dnes mají na výběr senioři a seniorky ve vyšším věku, kdy už jsou odkázáni na pomoc druhých. Podíváme se na to, kdo je vlastně senior a kdy je vhodné začít řešit své představy o prožití vlastního stáří.

Film od seniorů pro seniory

Jana (62) a Vlasta (70) vybaveny ručními kamerami přemýšlejí o tom, jak se život starého člověka promění, když začne být závislý na druhých. Jaké kompromisy musí on a jeho okolí podstupovat? A je možné žít i nadále důstojně bez velkých osobních obětí zbytku rodiny? Záměrem filmu je otevřeně a bez předsudků otevřít debatu o tom, v jakých podmínkách senioři v ČR obvykle tráví poslední léta svých životů.

Kde lze film zhlédnout

Film bude po odvysílání z facebookového profilu HateFree Culture odstraněn, ale zájemci budou mít i nadále možnost se na něj podívat. Od pondělí 16. listopadu totiž bude divákům k dispozici na filmovém portálu Dafilms.cz, kde si jej mohou pustit za drobný poplatek.

Ti, kteří pracují v komunitních centrech, seniorských klubech nebo třeba knihovnách, si mohou film půjčit prostřednictvím HateFree Culture a zdarma ho promítnout svému publiku. Autorky filmu se po těchto projekcích rády zúčastní následné diskuze, ať už přes online spojení nebo osobně, až tato možnost bude opět povolená.

Máte zájem vidět film a vyslechnout si po něm diskuzi? Přidejte se k facebookové události, ať vám nic neunikne.