Dokument o stáří Stopa v hlavě vstupuje do HateFree distribuce

Obrázek: stopa-v-hlave-text-small

Dokument o stáří Stopa v hlavě, který vytvořily samy seniorky, vznikl pod režijním vedením Terezy Daniell Adámkové. Jeho cílem je otevřít chybějící společenskou diskusi o tom, za jakých podmínek senioři v Česku tráví svá poslední léta a jaká systémová opatření by aktuální stav mohla zlepšit. HateFree Culture je distribučním partnerem filmu. Provozujete zajímavý prostor a rádi byste v něm uspořádali projekci tohoto dokumentu?

Dokumentární film Stopa v hlavě vznikl ve filmové dílně pro seniory spolku Inventura. Zkoumá možnosti, jak mohou dnešní senioři prožít vysoký věk, kdy už jsou odkázáni na pomoc druhých. Obě autorky mají k tématu blízko – Jana Staňková doma pečuje o nemocnou maminku, Vlasta Křečková ve svých 70 letech řeší otázku, zda už je čas podat přihlášku do domova důchodců. Ve filmu vystupuje také vášnivá sběratelka Boženka, která chce zůstat ve svém bytě mezi oblíbenými starožitnostmi až do konce života, a 96letá paní Bagárová, která naopak dokázala udělat čáru za minulostí, rozdala svůj majetek a odešla do domova důchodců.

stopa v hlave 1

Dokumentární film, ve kterém dvě seniorské filmařky Jana (62) a Vlasta (70) se svými ručními kamerami přemýšlejí o tom, jak se život starého člověka promění, když začne být závislý na druhých. Jaké kompromisy musí on a jeho okolí podstupovat? A je možné žít i bez velkých osobních obětí zbytku rodiny i nadále důstojně? Záměrem filmu je otevřeně a bez předsudků otevřít debatu o tom, v jakých podmínkách senioři v ČR obvykle tráví poslední léta svých životů. (Synopse)

stopa v hlave 2Pokud máte zájem film promítnout ve vašem městě nebo podniku, napište nám na info(at)hatefree.cz. Autorky filmu jej poskytly k projekci zdarma. Po filmu je vhodné navázat diskuzí na téma prožívání stáří, jíž se může zúčastnit i některá z autorek. Po akci vás požádáme o informaci o počtu diváků a divaček, kteří projekci a diskuzi navštívili, a potěší nás, pokud se s námi podělíte o jejich ohlasy.

stopa v hlave 3

Premiéra filmu se konala 1. října 2020 v pražském kině Bio Oko. 

Režie: Tereza Daniell Adámková
Námět a scénář: Vlasta Křečková, Jana Staňková, Ludmila Korálová, Ludmila Fikerová
Producenti: Inventura z.s., Tereza Daniell Adámková
Kamera: Jan Šípek
Střih: Kateřina Krutská Vrbová
Dramaturgie: Eva Dvořáková
Zvuk: Matěj Chrudina
Hudba: DOXA

stopa v hlave 4