Domov důchodců není jediná možnost, ukazuje film o stáří. Natočily ho dvě seniorky

Obrázek: stopa-v-hlave-text-small

Vlastě je 70 let a ví, že už brzy nastane vhodný čas podat si přihlášku do domova důchodců. Čekací lhůty jsou u nás dlouhé. Jana je o něco mladší a již šest let má v domácí péči svoji maminku. Stáří a jeho kvalitní prožívání je tedy významným tématem pro obě. Právě o něm natočily dokumentární film Stopa v hlavě, který má premiéru 1. října v pražském kině Bio Oko.

Film vznikl ve filmové dílně pro seniory spolku Inventura. Vlasta s Janou v ní pracovaly pod vedením režisérky Terezy Daniell Adámkové, která se pak ujala i režie celého filmu. Vybaveny ručními kamerami v něm autorky přemýšlejí o tom, jak se promění život starého člověka, když začne být závislý na druhých. Jaké kompromisy musí on a jeho okolí podstupovat? A jak se vyrovnat se ztrátou soukromí i osobních věcí, když se rozhodneme přestěhovat do domova důchodců? Stopa v hlavě otevírá diskuzi o tom, v jakých podmínkách čeští senioři a seniorky obvykle tráví poslední léta svých životů a jak jim tyto roky zlepšit.

Seniorů přibývá, péči o ně bude brzy řešit každý

Proto se tvůrkyně filmu spojily s projektem Neztratit se ve stáří neziskové organizace Sue Ryder, která pomáhá seniorům a jejich blízkým při životních změnách, které stáří přináší. Péči o babičku nebo dědečka totiž řeší stále více rodin. V Česku je dnes 2,09 milionu obyvatel nad 65 let a každý rok jich přibude dalších 50 tisíc. Podle dnešních odhadů bude v Evropě už kolem roku 2035 každý čtvrtý obyvatel v seniorském věku a do roku 2050 se toto číslo vyšplhá téměř k 30 %.

stopa v hlave text 1

Péče o někoho nesoběstačného se tedy dotkne každého z nás, ať už budou naši pomoc potřebovat prarodiče, rodiče nebo partner. Jak se zvyšuje věk dožití, prodlužuje se právě ta část lidského života, kdy člověk trpí zdravotními neduhy a je závislý na druhých.

Rodiny se v systému služeb pro seniory neorientují

Je čas začít v rodinách komunikovat o vzájemných přáních i potřebách, aby nás stáří nezaskočilo nepřipravené. Zároveň je nutné posílit systém péče o seniory v naší zemi a rozvíjet ho především v terénních službách. Plán, že až babička nebude moci, dáme ji do domova, je v Česku hojně rozšířený, ale už dávno není jedinou možnou volbou.
„V České republice je nabídka sociálně-zdravotních služeb pro seniory a jejich blízké velmi nepřehledná. Naší snahou je pomoci klientům zorientovat se v tomto systému a společně najít optimální řešení. Mnoho klientů nemá ve chvíli, kdy pomoc začnou potřebovat, o nabídce služeb vůbec žádnou představu a často trpí obavami, které jsou způsobeny zejména nedostatkem informací nebo předsudky,“ říká manažerka projektu Neztratit se ve stáří Vlasta Svitáková.

stopa v hlave text 2

Po premiéře bude film Stopa v hlavě distribuován ve spolupráci s projektem HateFree Culture. Pokud máte zájem o projekci s následnou diskuzí ve vašem regionu, napište nám na e-mail info(a)hatefree.cz.

Foto: Tereza Daniell Adámková