Století po smrti byl první černošský plukovník armády USA povýšen na brigádního generála

Obrázek: young-main

Charles Young byl prvním černošským plukovníkem Armády Spojených států. Sloužil v letech 1889 až 1922. Jeho kariéra byla však značně ovlivněna soudobým rasismem. Nyní armáda ocenila jeho léta oddané služby posmrtným povýšením na brigádního generála. Zpětně to z něj dělá prvního Afroameričana v této hodnosti v americké armádě.

„Dnešní povýšení bylo dlouho odkládáno, ale naštěstí pro nás všechny již nebude odepíráno," uvedl během slavnostní ceremonie náměstek ministra armády Gabe Camarillo. Zesnulého vojáka nazval „vzorovým vůdcem“ a jeho odkaz označil za „upřímně inspirativní“. Přestože Young měl všechny zásluhy, za svého života povýšen nebyl. Prvním Afroameričanem v hodnosti generála se stal až Benjamin Davis v roce 1940.

Obrázek: young-2

Na Vojenskou akademii Spojených států nastoupil Charles v roce 1884 jakožto devátý muž černé pleti. Ačkoli u přijímací zkoušky získal druhé nejvyšší skóre, byl přijat až poté, co jiný kandidát odstoupil. Na akademii čelil rasismu ze strany instruktorů i svých kolegů kadetů. Vydržel a stal se třetím černošským absolventem. Po promoci čekal tři měsíce na svůj první úkol. Černošští důstojníci totiž v té době nesměli velet bílým jednotkám. V roce 1903 se stal prvním afroamerickým superintendentem národního parku poté, co byl pověřen správou národního parku Sequoia v severní Kalifornii. O rok později se stal prvním černošským vojenským přidělencem na Haiti a v Dominikánské republice na ostrově Hispaniola. Zemřel v roce 1922 během expedice v Nigérii.

Obrázek: young-5

Na slavnostním povýšení byli přítomni členové Youngovy rodiny. „Ačkoli cítil ostrý osten diskriminačního zacházení ze strany spolužáků na Vojenské akademii a v různých fázích své kariéry také od svých nadřízených, nikdy nevnímal Ameriku jako rasistickou zemi. Dokázal milovat svou zemi navzdory útrapám, kterým čelil,” uvedla praneteř Renotta Young.