Lidé, kteří chodí na terapii, by na to měli být hrdí, říkají dobrovolnice. Nabízejí hodiny telefonické terapie zdarma

Obrázek: sluchatko-small

Bezplatná a dostupná péče o volající, ale i šíření dobrého jména psychoterapie a myšlenky, že chodit na psychoterapii není znakem slabosti, ale síly říci si o podporu. To je ve zkratce terapeutická linka Sluchátko, která se snaží nabídnout anonymně pomoc a podporu každému, kdo se s jejími psychoterapeuty spojí.

„Dlouhodobým cílem Terapeutické linky Sluchátko je poskytovat distanční, telefonní, odbornou psychoterapeutickou pomoc a podporu jedincům z široké veřejnosti. Zároveň naším konáním podporujeme ve společnosti myšlenku, že vyhledat psychoterapeutickou pomoc je v pořádku. Neposledním cílem je pak poskytovat poradenství a konzultace umožňující laické veřejnosti lépe se orientovat v pomáhajících profesích, tedy kdo je psychiatr, psycholog a psychoterapeut, sociální pracovník, kouč,“ vysvětluje pro HFC spoluzakladatelka Sluchátka Marie Malinová. Služba terapeutické linky je zdarma, volající hradí pouze běžnou sazbu svému operátorovi, a anonymní, klient je evidován pouze na základě telefonního čísla.

sluchatko 2

Ve Sluchátku na vaše zavolání čeká tým dobrovolníků složený 35 terapeutů, 11 supervizorů a 7 členů projektového týmu. Jsou k dispozici všem, kteří se necítí dobře, neumějí si s tím poradit a potřebují pomoc. Služby Sluchátka jsou určeny také těm, pro je běžná psychoterapeutická péče nedostupná, ať už proto, že nevědí, jak ji vyhledat, necítí se být vhodnými kandidáty na psychoterapii, mají to k psychoterapeutovi daleko, nikam nemohou nebo se obávají odsouzení okolí. Dobrovolníci jsou na lince k dispozici 8 hodin denně, pět dní v týdnu a na lince jsou vždy minimálně dva terapeuti. Komu by pracovní doba linky nevyhovovala, může požádat o zavolání v jiném čase. Psychoterapeuti splňují kvalifikační kritéria profesních organizací ČAP, ČPtS ČLS, JEP nebo SOFT. 

„Klient má možnost zažít terapeutický rozhovor v návaznosti až tří hovorů se svým klíčovým terapeutem, sám při tom zůstává v anonymitě. Rovněž pokud o to klient projeví zájem, pomůže mu jeho terapeut vyhledat vhodnou formu dostupné navazující terapeutické péče,“ upřesňuje Marie Malinová. Podle ní psychoterapie znamená jedinčenou možnost, jak pečovat o své duševní zdraví a pohodu.

sluchatko 1

Když se Tereze Škárkové nepodařilo dostat se na bakalářský obor psychologie, rozhodla se využít volný rok k načerpání nových zkušeností, znalostí i setkávání se zajímavými lidmi. „A jednou z těchto nových zkušeností je i Sluchátko a zajímavým člověkem právě Marie. Je to pro mě skvělá příležitost i proto, že mohu vypomáhat týmu, který velmi nezištně poskytuje péči lidem v nouzi v této těžké době i přesto, že i členové týmu to teď nemusí mít zrovna jednoduché. Jsem zároveň blízko mého vysněného povolání a oboru, takže se též učím něco nového,“ neskrývá nadšení Tereza. Náplní její dobrovolnické činnosti je například správa instagramového profilu Sluchátka, především je ale v kontaktu s médii, školami i různými osobnostmi, skrz které propaguje myšlenku významu psychoterapie. „Mezi různými skupinami lidí se může vždycky nacházet někdo, kdo je v těžké životní situaci a potřebuje psychoterapeutickou pomoc, ale třeba neví, kde by ji mohl najít, nebo na ni nemá čas, protože se musí starat o dítě nebo má spoustu práce,“ přidává. 

Podle dobrovolnice Terezy již docházení na terpii není mezi mladými lidmi žádným tabu. „Každopádně věřím, že s tím má spousta lidí stále problém nebo by se za docházení na terapii dokonce styděla. Vzkázala bych jim proto, že není nic špatného na tom, řešit své nitro a problémy, ba naopak – člověk to přímo potřebuje. Každý by měl svá traumata a starosti probírat, protože jen tak se na své životní cestě může posunout dál, potřebuje to, aby mohl lépe čelit dalším těžkým situacím,“ snaží se Tereza dodat lidem odvahu. O tom, že terapie není ostuda, je přesvěčená také dobrovolná psychoterapeutka Aneta Kriss Rovnerová. „Může být těžké hovořit o sobě a svých pocitech; přiznat si, že potřebuji pomoci, že si nestačím sám. Někdo to může pociťovat jako selhání. Přitom se do takové situace může dostat kdokoliv z nás,“ doplňuje.

V současné době se Sluchátko snaží pomáhat seniorům, kterým díky Nadaci Krása pomoci nabízí až čtyři terapeutické telefonáty zdarma. Na tuto službu, jejímž cílem je odměnit terapeuty Sluchátka, kteří slouží na lince, právě běží sbírka. „Pro půl milionu seniorů je samota dennodenní realita. Při koronavirové krizi je sociální izolace ještě aktuálnější téma. Domovy pro seniory se uzavírají, návštěvy blízkých se ruší a nevíme, jak dlouho toto celé bude trvat. Samota přitom ovlivňuje psychické i fyzické zdraví – výrazně zhoršuje imunitu, riziko úmrtnosti zvyšuje až o polovinu,“ uvádějí organizátoři sbírky. Z cílové částky téměř 510 000 Kč zaslali dárci více než 215 000 Kč a do konce sbírky zbývá ještě přes 20 dní.

Foto: Archiv Sluchátka