Sedmiletý chlapec se narodil bez paže. Díky bionické ruce si splnil sen

Obrázek: navrh-bez-nazvu

Alex Sparkes z Velké Británie se narodil bez jedné paže. Jeho zdravotní stav byl pro něj i jeho nejbližší těžkou zkouškou zvláště tehdy, když Alex vyrůstal a jiné děti se ho kvůli chybějící paži bály a stranily se ho. Paže mu sice nedorostla, jak si vždycky přál, ale dostal unikátní protetickou náhradu, díky které může konečně oběma rukama svírat rybářský prut.

Sedmiletý Alex byl už před pandemií na seznamu čekatelů na protetickou ruku. Nicméně ani o další tři roky později se ruky nedočkal. Když se pak jeho rodiče zúčastnili akce pořádané Open Bionics, britskou společností která vyrábí nízkonákladové, na 3D tiskárně vyrobené bionické paže pro ty, kteří přišli o paže nad loktem. Jejich bionické paže jsou natolik kvalitní, že jejich nositel může prsty uchopit špendlík.

Účast na akci této společnosti inspirovala Alexovi rodiče uspořádat crowdfundingovou sbírku s cílem získat 12 700 britských liber k pořízení této bionické paže. Ta by jejich malému Alexovi změnila život. Sbírky si všimnul také instalatér James, kterého případ sedmiletého Alexe velmi zaujal. Nabídl se, že mu náhradu zaplatí, a tak se také stalo.

Od té doby, co Alex nosí svou protetickou paži inspirovanou filmem o superhrdinech Black Panther, je jeho život v mnoha ohledech jiný a snazší. Sám si dokáže dát zubní pastu na kartáček a také se učí, jak si bez pomoci zavázat tkaničky u bot. Z čeho je však nejnadšenější – konečně může oběma rukama pevně svírat rybářský prut, což byl jeho mnohaletý sen. Také se hned se svým tátou Robinem vydal na rybářský výlet. „Se svou novou rukou je mnohem samostatnější. Nemusím mu s prutem neustále stát za zády. Už si ho drží sám a sám si dokáže chytit rybu,“ říká s nadšením Alexův otec. A podle Alexe je bionická ruka prostě úžasná! „Můžu teď zvedat věci. A jsem šťastný, že můžu rybařit, jednou rukou držet prut a druhou si navíjet vlasec,“ raduje se Alex.

„Měl na tváři ten největší úsměv, jaký jsem u něj kdy viděla,“ svěřila se Alexova matka Dionne, když si teprve před několika dny, na konci července, bionickou ruku vyzvedl. „A teď každou půl hodinu říká, že nemůže uvěřit, že tu ruku má. Dokáže si nalít pití, sám se obléknout. To sice zvládal i před tím, teď je to pro něj však mnohem snazší a přirozenější.“

A co instalatér James? Jak si mohl dovolit zaplatit chlapci náhradu za tisíce liber? 54letý James Anderson založil komunitní společnosti DEPHER, která poskytuje dotované služby lidem, kteří se potýkají s rostoucími životními náklady. Poskytuje také nouzové instalatérské a topenářské služby, doručuje potravinové balíčky a hradí služby spojené s pohřby. A tak pomohl i sedmiletému Alexovi k nové ruce a samostatnému životu.