Romská trans žena kandiduje v rumunských volbách. Zaměří se na práva žen, Romů a sexuálních pracovnic

Obrázek: antonella-lerca-duda-small

Antonella Lerca Duda je trans žena, Romka, sexuální pracovnice a od konce letošního června i nezávislá kandidátka pro letošní komunální volby za oblast District 2 hlavního města Bukureště. Pro kandidaturu se rozhodla poté, co už byla podle svých slov unavená z toho, že v politické reprezentaci není nikdo z LGBT komunity. A tak se toho ujala sama a stala se první trans kandidátkou ve volbách v Rumunsku.

„Už jsem měla dost bohatých bílých privilegovaných mužů, kteří rozhodují za zranitelné komunity v Rumunsku, jako jsou Romové, trans lidé i komunita lidí v sex byznysu. Těchto skupin jsem já součástí,“ vysvětlila Antonella Lerca svou motivaci pro kandidaturu pro Pink News. Podle ní se mezi rumunskými politiky nenachází nikdo, kdo by byl součástí LGBT komunity, naopak je plná konzervativních lidí. Třicetiletá Antonella podle svých slov naváže na osm let zkušeností, které nasbírala při lidskoprávních aktivitách. „Setkala jsem se s řadou ohrožených komunit. Mé životní zkušenosti mi daly sílu se pro kandidaturu rozhodnout,“ uvedla.

Chce se zaměřit na poskytování sociální ochrany, rozvoj investičních fondů pro sociální bydlení, stanovení maximální hranice nájmu a také investice do infrastruktury a rozvoj vzdělávacích programů. Kromě toho se hodlá věnovat záležitostem, které mají přímý vliv na ženy. Chce bojovat proti sexuálnímu násilí, obtěžování na veřejnosti, plánuje také vybudovat bezpečná útočiště pro matky s dětmi. Současná krize kolem koronaviru pro ni podle jejích vyjádření není překážkou. „Tato krize se dotkne ohrožených skupin obyvatel a ještě zvýší jejich počet. Jejich hlas musí být vyslyšen a tito lidé musí mít své představitele v komunální politice,“ zdůrazňuje Antonella.

Dosud hovořila se stovkami lidí z oblasti District 2 o tom, s jakými problémy se setkávají a jaké jsou jejich potřeby. Byla také vyhlášena finanční sbírka na náklady její předvolební kampaně. Cílové částky stanovené na 3000 euro již bylo dosaženo. Založila ji Luca Stevenson, francouzsko-skotská aktivistka za práva LGBT a prostitutka žijící v Bruselu. „S obavami sleduji neustálé útoky na různé komunity po světě. Ženy, LGBT a především trans lidi, černochy a barevné, Romy a migranty. Žijeme v těžké době, kterou dále zhoršuje nejistá budoucnost kvůli pandemii koronaviru a klimatické krizi. Jedna z věcí, která mě těší, jsou úžasní a odvážní lidé, kteří se snaží bojovat proti všemožným formám útlaku. Jednou z nich je Antonella Lerca,“ píše ke sbírce její zakladatelka. S Antonellou se setkala před několika lety na lidskoprávní konferenci v Bukurešti a od té doby spolu pracují na zlepšení práv žen v sexbyznysu v Rumunsku. Pro svou komunitu toho podle Lucy udělala mnoho: „Odvážně mluví v médiích, koordinuje kampaně a protesty, neúnavně pracuje za práva Romů, LGBT lidí a lidí v sexbyznysu a celkově za lepší společnost pro všechny.“

 

Lerca nyní sbírá podpisy. Aby se mohla oficiálně utkat s ostatními kandidáty v komunálních volbách, které se uskuteční 27. září, musí nasbírat alespoň půl procenta voličů v bukurešťské oblasti District 2, což je asi 2000 jmen. „Chci zelenější, modernější a bezpečný District 2 pro všechny obyvatele. Proti chudobě budu bojovat aktivními opatřeními. Staré politické uspořádání v posledních měsících ukázalo svou nedbalost a je potřeba zásadní změna. Myslím si, že s touto změnou mohu pomoci,“ věří Antonella Lerca. 

Foto: Archiv Antonelly Lerca Duda