Dvojice Romek z Tanvaldu za týden ušila přes 1000 roušek pro seniory a lidi ve finanční tísni

Obrázek: romky-tanvald-rousky-small

Renata Fečová a Klára Pulová jsou jedněmi z romských žen z České republiky, které se v posledních dnech rozhodly vyrábět pro své okolí potřebné roušky. „Já se znám se sociálními pracovnicemi z Romodromu, a když napsaly na sociální sítě, že potřebují roušky, tak jsem neváhala a řekla jsem si, že je našiju,” vysvětluje pro HFC Klára Pulová, která pracuje jako mediátorka podpory zdraví. Je však také bývalá šička a rozhodla se svého umu využít pro pomoc okolí. Potřebné látky získala od kamarádek a bývalý vedoucí jí umožnil využít kvalitní šicí stroj, díky kterému je výroba efektivní.

romky tanvald rousky 2

Renata

Renata Fečová a Klára Pulová se tak od začátku karantény dokázaly postarat o ušití a distribuci více jak tisíce kusů roušek. „Dvacet kusů jsem dnes odnesla do domova důchodců, kde nemají. Jinak mi píší lidé přes internet, že potřebují,” popisuje paní Klára. 

romky tanvald rousky 3

Klára

„Jen v Tanvaldu žije cca 500 osob, které jsou ohroženy sociálním vyloučením nebo v sociálně vyloučených lokalitách již žijí. Dále je čtvrtina obyvatel Tanvaldu v důchodovém věku,” přibližuje Patrik Kotlár, předseda spolku Romany art workshop, který nabízí dětem z vyloučených lokalit smysluplné volnočasové aktivity. „Většina lidí, kterým se roušky rozdaly, je ve finanční tísni, a když našli na internetu roušku, tak cena byla v řádech stokorun, s tím, že doručení by bylo přibližně za 30 dnů. Proto se Renata s Klárou rozhodly, že vytáhnou své šicí stroje a začnou šít pro lidi bez rozdílů barvy pleti,” dodává.

romky tanvald rousky 5

„Je to zapotřebí, je to důležitá věc. A já jsem šička a moc času mi to nezabere. Věřím, že jsem se rozhodla správně, že to lidem pomůže,” uzavírá Klára.

romky tanvald rousky 4

Foto: Spolek Romany art workshop a spolek Roma Tanvald