Škola překvapila žákyni. Zařadila do ročenky spolu s ní také jejího asistenčního psa

Obrázek: rocenka-asist-pes-small

Katolická škola svatého Patrika v Louisville překvapila sedmiletou Hadley Jo Lange, když do ročenky zahrnula kromě ní také jejího asistenčního psa. Hadley Jo totiž žije s epilepsií, neurologickým onemocněním, které způsobuje záchvaty, a právě asistenční labradorka Ariel ji při záchvatech dokáže chránit i přivolat pomoc.

„Ariel chodí s Hadley všude. Do školy, jezdí s ní autobusem, doprovází ji na hodiny tance a na fotbal. Vždy mou holčičku hlídá. Je to obrovský pocit bezpečí,“ chválí v rozhovoru pro CNN asistenčního psa Hadleyina matka, Heather Lange.

Čtyřletá fena navazovala s Hadley pouto už od doby, kdy byla štěně. A dnes se od ní nehne na krok. Labradorka Ariel je schopna rozeznat, kdy se sedmileté dívce blíží epileptický záchvat. Pokud k záchvatu dojde v době, kdy je Hadley ve škole, Ariel upozorní vyučující, že se s Hadley něco děje, štěkotem. Poté si lehne dívce k nohám, aby svým tělem utlumila její pád.

„Milujeme Ariel. Je součástí nejen Hadleyiny rodiny, ale i té naší. A tak vyhrazení místa v ročence i pro ni bylo velmi snadné rozhodnutí a jsme z toho nadšení,“ svěřil se Nathan Sturtzel, ředitel Katolické školy svatého Patrika v Louisville. Podle něj je také důležité o vztahy s rodinami žáků pečovat a své studenty podporovat.

rocenka-pes

Dnes sedmiletá Hadley měla první epileptický záchvat v pouhých 17 měsících. Přišel ve chvíli, kdy rodina večeřela v restauraci. „Seděla mi na klíně, když jsem jedla, a najednou se mi svezla do náruče, obrátila oči v sloup a začala sebou škubat,“ popisuje děsivé okamžiky prvního záchvatu své dcery Heather. „Bylo to strašlivé. Když přestala dýchat, myslela jsem si, že o své dítě přijdu.“ Od té chvíle se záchvaty staly běžnou součástí života rodiny Langeovy.

Když byly Hadley dva roky, rodina získala díky štědrosti svých přátel, dárců i organizací asistenčního psa, kterého by si jinak mohla jen těžko dovolit. Asistenční pes může totiž stát mezi deseti a šedesáti tisíci dolary. Poté, co se podařilo vybrat dostatek peněz na labradorku Ariel, rodina založila ve spolupráci s nadací pro lidi s epilepsií projekt Hope for Hadley Jo. Jeho cílem je pomoci dalším rodinám získat vlastního asistenčního psa.

Pro mnohé může zahrnutí labradorky Ariel do ročenky znamenat jen sladký příběh o dívce a jejím úžasném psovi. Pro Hadleyiny rodiče, i další rodiče dětí s epilepsií, je to příběh vítězství. „Když jsem dostala do rukou ročenku a viděla, že do ní zahrnuli také našeho asistenčního psa, byl to pro mě jeden z nejdojemnějších okamžiků v životě. Přijetí Ariel pro mě moc znamená,“ dodává Heather Lange. 

Foto: Archiv Heather Lange