Před rokem utekla ze Saúdské Arábie, dnes žije svobodně v Kanadě. „Od nikábu ke svobodě,“ píše

Obrázek: rahaf-al-qunun-big

Příběh Rahaf Mohammed ze Saúdské Arábie, která utekla od své rodiny, plnil v loňském roce stránky světových médií. Tehdy 18letá Saúdská Arabka na začátku ledna utekla od své rodiny a odletěla do thajského Bangkoku, odkud chtěla pokračovat dál do Austrálie. Přes řadu komplikací a strach o život nakonec získala azyl v Kanadě, kde nyní žije jako svobodná žena.

Rahaf Mohammed Al-Qunun se od šestnácti let potýkala ve své rodině s násilím i výhrůžkami smrtí. „Vyhrožovali, že mě zabijí a znemožní mi pokračovat ve studiu. Nenechají mě řídit ani cestovat. Jsem utlačovaná. Miluju život a práci a jsem velmi ctižádostivá, moje rodina mi ale znemožňuje žít,“ uvedla Rahaf. Když s rodinou odletěla na dovolenou do sousedního Kuvajtu, odletěla odtud do Thajska, kde měla v plánu přestoupit na letadlo do Austrálie a požádat tam o azyl. V Bangkoku jí byl však zakázán vstup do země, zabaven cestovní pas a měla být vrácena ke své rodině. Zde se začal její příběh šířit po celém světě s hashtagem #SaveRahaf.

rahaf al qunun 1

V Thajsku se Rahaf na protest zabarikádovala v hotelovém pokoji v tranzitní zóně, v němž byla v případě návratu ke své saúdskoarabské rodině ochotná spáchat sebevraždu. „Zabarikádovala se v pokoji a řekla, že neodejde, dokud jí nebude umožněno setkat se s představiteli Úřadu OSN pro uprchlíky a nebude moci požádat o azyl,” uvedl na Twitteru tajemník ředitele organizace pro ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) Phil Robertson. Do pokoje byla odvedena, aby v něm čekala na let zpět do Kuvajtu. Thajsko zprvu nechtělo Rahaf Mohammed umožnit setkání s UNHCR, na němž Saúdská Arabka trvala, nakonec se však jeho zástupcům podařilo ženu vyslechnout. „Tato žena se nechce vrátit zpět a my ji nebudeme nutit. Dnes večer nikam poslána nebude,“ řekl šéf thajské imigrační policie. „Thajsko je země úsměvů. Nebude nikoho posílat na smrt. Budeme ctít lidská práva,“ dodal. Dívka požádala na Twitteru o pomoc zejména Kanadu, Spojené státy, Austrálii a Velkou Británii a jejich představitele požádala o spojení. Rahaf Mohammed, která se později zřekla svého rodového jména Al-Qunun uvedla pro BBC, že ji rodina zamkla na půl roku do pokoje poté, co si ostříhala vlasy. „V islámu je totiž zakázané, aby žena vypadala jako muž,“ vysvětlila. „Ubližovali mi hlavně matka a bratr. Bili mě a fyzicky týrali.“ Protože se zřekla islámu, obávala se, že v případě nuceného návratu do vlasti by ji zabili, neboť v Saúdské Arábii se odpadlictví od islámu trestá smrtí.

rahaf al qunun 2

Rahaf Mohammed nakonec získala azyl v Kanadě, kde nyní žije. „Má rodina se ke mně chovala neuctivě, nemohla jsem být, kým jsem a kým chci být. Jak víte, v Saúdské Arábii je toto případ téměř všech Saúdek, kromě těch, které mají chápavé rodiče. Nemohou být nezávislé a ke všemu potřebují souhlas svého mužského opatrovníka. Jakákoli žena by chtěla utéct nebo je na útěku, čelí nebezpečí perzekuce,“ uvedla Rahaf ve svém prohlášení poté, co přiletěla do Kanady. „Chci být nezávislá, cestovat, rozhodovat se sama za sebe v oblasti vzdělání, kariéry nebo toho, koho si vezmu. V ničem z toho jsem dříve neměla slovo. Dnes mohu hrdě říci, že mohu dělat všechna taková rozhodnutí,“ dodala.

rahaf al qunun 3

Na začátku letošního roku si Rahaf na svém Twitteru připomněla, že je tomu rok, co uprchla a dostala se do Kanady.Pod jejím příspěvkem se mimo řady podpůrných komentářů sešly také příspěvky pohrdavé a posměšné, především od arabských mužů. „Před rokem se z tebe stalo zvíře,“ zněl jeden z komentářů. Jiní jí vyčítají neposlušnost a nevděk vůči rodičům, kteří ji vychovali, další lidé v komentářích psaných arabsky narážejí na její nízký věk a naznačují, že teprve až vyroste, uvědomí si následky svých činů a rozhodnutí.

Jen před několika týdny sdílela Rahaf také fotky, z nichž na jedné je zahalena černým nikábem, na druhé už coby svobodná dívka bez šátku, v tmavém letním topu, sedí v písku. „Největší změna v mém životě... od nutnosti nosit černé hábity a být ovládána muži ke svobodné ženě,“ připsala k fotkám. „Jsem si jistá, že prchajících žen přibude. Doufám, že můj příběh, který je známý po celém světě, přispěje ke změně zákona,“ uzavírá.

Foto: Archiv Rahaf Mohammed