Muslimský politik pomohl sehnat peníze na léčbu pro muže, který mu zasílal rasistické zprávy. Dnes jsou přáteli

Obrázek: qasim-rashid-small

Advokát Qasim Rashid, demokratický kandidát do Kongresu za obvod Virginie, se kvůli své víře a původu často stává cílem nenávistných a urážlivých zpráv. Většinou na ně nereaguje. Před pár týdny politika pocházejícího z Pakistánu však znepokojily silně rasistické zprávy, které mu na Twitteru zaslal konzervativní volič. Pod příspěvkem o financování vzdělávání šestašedesátiletý Oz Dillon z Fredericksburgu kromě urážlivých komentářů sdílel také obrázky, které spojovaly islám s různými trestnými činy, jako je znásilňování nebo popravy. Když se Qasim Rashid podíval na Ozův facebookový profil, objevil kromě protimuslimských příspěvků také informace o mužově špatné sociální situaci a odkaz na sbírku. Rozhodl se reagovat a podat muži pomocnou ruku.

Dillonova žena před dvěma lety prodělala plicní embolii. Za léčbu dvojice utratila celé důchodové spoření. Od té doby se potýkají s finančními problémy kvůli stoupajícím pojistným sazbám a útratám za dům, který je třeba upravit jako bezbariérový. Dillon proto založil sbírku, která měla pokrýt léčebné výdaje jeho ženy. Odkaz na sbírku poté zaslal místním konzervativním kandidátům, nedostal však žádnou odpověď. „Nikdo z nich nám nepomohl. Ale Qasim, kterému jsem se vysmíval a ponižoval ho, si našel čas, aby se seznámil s mojí situací a pomohl mi,” popsal pro CNN Dillon.

Jeho reakce mi otevřela oči„Moje víra mě učí sloužit celému lidstvu, takže jsem daroval 55 dolarů na sbírku, abych pomohl jeho rodině splácet účty za léčbu,“ tweetoval Rashid a vyzval své příznivce, aby udělali totéž. Komunita následně zaslala na Ozovu sbírku přes 26 tisíc dolarů. Dillona jeho reakce ohromila. Napsal politikovi omluvný dopis a pozval jej na návštěvu, aby si spolu mohli o situaci promluvit a lépe se poznat. 

qasim rashid 1

„Otevřelo mi to oči, začal jsem muslimy vnímat jako jednotlivé osoby. Tento muslimský politik, kterého jsem předtím napadl jen proto, že je muslim, mi ukázal, že v každé skupině jsou dobří lidé,” popsal Dillon, který začal dle svých slov pociťovat nenávist vůči radikálnímu islámu po útocích z 11. září, kdy se část jeho rodiny ocitla v nebezpečí. A přestože zdůrazňuje, že své politické názory nezměnil, přestal sdílet nenávistné příspěvky o islámu a plánuje více zapracovat na svých předsudcích. „Myslím, že Qasim je vlastenec. Protože kdo je vlastenec? Je to někdo, kdo dělá vše pro dobro komunity," uzavřel.

Foto: Qasim Rashid