Přeživší střelby ve škole zpívala v talentové soutěži. „Pomáhá nám se s tím lépe vyrovnat,“ říkají pozůstalí

Obrázek: strelba-na-skole-main

„Bylo to těžké. Vzpomínám si, jak jsme si povídali s bratrem a shodli se, že se do školy už za žádnou cenu nevrátíme,“ uvedla před porotou soutěže America´s Got Talent 18letá Ava Swiss, která přežila střelbu na škole v Oxfordu v Michiganu. Poctu zemřelým vzdala písní Remember od Lauren Daigle.

„Vybrala jsem si tuto píseň, protože jsme se s bratrem stali součástí střelby, k níž došlo na oxfordské škole. Ztratili jsme čtyři naše studenty a sedm jich bylo zraněno, včetně našeho učitele,“ vzpomínala na traumatické zážitky Ava Swiss. Byla navíc blízkou kamarádkou 17letého Justina Schillinga, který během střelby zemřel. Ačkoli si zpočátku ona ani její bratr nedokázali představit, že by se do školy vrátili, do lavic usedli po dvou měsících po tragické události. 

Obrázek: strelba-na-skole-2

Ava Swiss předvedla v americké soutěži talentů emotivní vystoupení, za které si vysloužila „ano“ od všech porotců. Video, které bylo následně zveřejněno na YouTube, komentovali i studenti Oxford High, na níž ke střelbě v listopadu minulého roku došlo. „Ahoj, studentko z Oxford high school, tohle vystoupení mi bude v hlavě znít ještě roky. Bylo to tak úžasné a krásné, že mi z toho běhal mráz po zádech. Bylo to zároveň něco, co jsem potřebovala, aniž bych si to uvědomovala. Rozplakalo mě to, ale taky mi to dodalo hodně sil. Jsem velmi pyšná na naši komunitu a na Avu, že s námi i se světem sdílela svůj hlas, a učinila tak náš léčebný proces trochu snesitelnějším. Oxforde, zůstaň silný,“ napsala Desiree Cappell.

Jiná studentka pod video z vystoupení napsala, že také byla přítomna, když ke střelbě došlo. „Jsem tak ráda, že přišla a zazpívala právě tuto píseň. Pomáhá nám pamatovat ty, které jsme ztratili. Rozhodně si zaslouží postoupit do finále.“ Starší ze studentů školy dokonce prozradil, že Ava Swiss ve škole při různých zvláštních příležitostech zpívala národní hymnu a že v jejím podání byla vždy naprosto výjimečná. Všichni komentující, kteří byli ve škole během tragických chvil, se shodují, že Ava svým vystoupením pozůstalým pomohla se zase o něco lépe vyrovnat s událostmi.

30. listopadu zaútočil na studenty i vyučující 15letý ozbrojený mladík. O život přišli 17letý Justin Shilling, 16letý Tate Myre, 14letá Hana St. Juliana a 17letá Madisyn Baldwin. Střelec byl obviněn z vraždy a terorismu.