Prezident Severní Makedonie doprovodil do školy dívku s Downovým syndromem

Obrázek: prezident-sm2

Minulý týden upoutala sociální sítě fotografie, na níž prezident Severní Makedonie Stevo Pendarovski vede do školy za ruku 11letou dívku. Učinil tak poté, co se rodiče žáků školy v západomakedonském městě Gostivar začali bouřit proti přítomnosti Embly Ademi, která žije s Downovým syndromem, ve škole.

Dívka navštěvovala běžnou třídu se svými spolužáky. Když si však rodiče žáků stěžovali, že je agresivní a narušuje vyučování, učila se na chodbě u přímotopu mimo ostatní děti. A to přesto, že místní centrum pro děti se speciálními potřebami uvedlo, že 11letá Embla se nijak agresivně neprojevuje. Má navíc přiděleného asistenta, který se jí věnuje od začátku do konce vyučování a o případném nevhodném chování během výuky by rodinu informoval. Její rodiče proto následně žádali o to, aby se dívka opět učila s ostatními ve třídě. Odezva rodičů ostatních žáků však na sebe nenechala dlouho čekat.

Obrázek: prezident-sm3

Poté, co ředitel školy oznámil, že se Embla zařadí zpět do běžné třídy a bude pravidelně rotovat mezi třemi třídami, rodiče odmítli své děti do školy posílat, a Embla Ademi tak seděla podle místních zdrojů od 1. února v celé třídě sama. A právě na tento bojkot reagoval prezident země, navštívil rodinu dívky a poté ji osobně doprovodil do školy. „V této společnosti jsme si všichni rovni. Přijel jsem sem, abych projevil podporu a zvýšil povědomí o tom, že inkluze je základním principem,“ uvedl. S rodiči mluvil o tom, jaké překážky musí rodina dennodenně zdolávat, podpořil ji v boji ochranu Embly a uvítal rozhodnutí Komise pro ochranu proti diskriminaci zahájit vyšetřování tohoto případu.

Obrázek: prezident-sm

„Předsudky by neměly být překážkou budovat rovnou a spravedlnou společnost pro všechny. Empatie je naší morální povinností,“ uvedla prezidentská kancelář v tiskové zprávě. „Prezident odsuzuje chování těch, kteří ohrožují práva dětí, jako nepřijatelné, zvláště pokud jde o děti s atypickým vývojem. Neměly by pouze požívat práv, která jim náleží, ale také se cítit rovnocenné a vítané jak ve školních lavicích, tak na školním hřišti.“

Obrázek: prezident-sm4

Prezidentská kancelář dodala, že společným cílem by měla být empatie. „Pomůže to dětem, jako je Embla, a pomůže to i nám naučit se od nich, jak se upřímně radovat, sdílet a být solidární,“ uzavírá

Foto: Twitteru @SPendarovski