„Za mnoho lidí s postižením rozhodují druzí. Pokud dostanou zodpovědnost, nakládají s ní dobře,“ říká Pferda

Obrázek: pferda-small

Soňa a Vláďa se poznali na střední škole v Novém Městě nad Metují. Jejich cesty se na několik let rozešly, aby se mohly opět setkat v sociálním podniku Pekárna Na Plechu. Vláďa zde byl jako zkušený pekař zaměstnán již několik let, když nastoupila Soňa. Staré přátelství záhy přerostlo v lásku a pár se rozhodl začít hledat společné bydlení. Aby se naučili vše potřebné k samostatnému bydlení, navštěvovali spolu po dobu čekání na byt službu Tréninkový byt v Rychnově. Štěstí se na ně usmálo a po několika měsících přišlo stěhování do bytu v Solnici, kde si společného života užívají dodnes. Do pekárny docházejí na společné směny a doma je navštěvuje asistentka pomáhající s drobnostmi nezbytnými pro chod domácnosti. Soňa a Vláďa jsou klienty organizace Pferda, která poskytuje sociální služby dospělým lidem s mentálním postižením a duševním onemocněním.

pferda 3

Neziskovou organizaci Pferda založily před šestnácti lety kamarádky Jana Křížová a Iva Laštovicová. „Chtěly jsme lidem s postižením dát příležitost žít běžný život jako my. Aby měli stejné příležitosti, aby mohli sami bydlet, pracovat a smysluplně trávit volný čas,” osvětluje Jana Křížová. Prvním projektem Pferdy je Tréninková kavárna Láry Fáry v Rychnově nad Kněžnou, která je nově sociálním podnikem a zaměstnává sedm lidí s postižením. 

pferda 5

Vláďa a Soňa

Přesto se některým z těch, kteří prošli programem sociální rehabilitace organizace Pferda nepodařilo stálé zaměstnání najít. „Tito lidé byli šikovní, mohli by být zaměstnáni, ale na běžném trhu práce by se jen těžko uchytili a nenašli by stabilní zaměstnání. Lidé s postižením potřebují většinou přizpůsobit pracovní tempo, dohled asistenta nad vykonávanou prací,” upřesňují zakladatelky. O tři roky později proto vznikla Úklidová firma Láry Fáry, sociální podnik, který nabízí chráněná místa. Její zaměstnanci dnes uklízí v bytových domech, kancelářských prostorách i v domácnostech na Rychnovsku a Náchodsku. Pomohou vám také s žehlením prádla či čištěním koberců a čalounění. 

Domov

Když si klienti služby díky Pferdovi osvojili pracovní dovednosti a získali zaměstnání, řada z nich začala toužit po samostatném bydlení. Aby si dokázali sami vyřídit co nejvíce osobních záležitostí na úřadech, v obchodech a ve službách, vznikl jim na pomoc Tréninkový byt v Rychnově nad Kněžnou. Do něj pravidelně docházeli také Vláďa se Soňou. Zde se naučili uklízet, vařit, hospodařit s penězi, orientovat se v okolí. Dnes už vše zvládají jen s malou pomocí asistentky z dalšího pferdího projektu, střediska Takový normální život. Středisko umožňuje lidem s mentálním postižením žít ve svém vlastním bytě, jen s malou dopomocí terénního asistenta.

pferda 4

Pferdí pekárny

Tréninkové kavárně Láry Fáry, která si našla řadu stálých zákazníků, scházel stálý a kvalitní dodavatel dortů a zákusků. Organizace Pferda proto založila Tréninkovou pekárnu Láry Fáry v Kvasinách. Ta je sociálně terapeutickou dílnou a svoje dovednosti k práci i samostatnému životu tady rozvíjejí lidé s těžším postižením, kteří nenajdou v budoucnu uplatnění ani na chráněném trhu práce. Následně v blízkém sousedství vznikla také sociální firma Pekárna Na Plechu, kde již mohou lidé získat trvalé zaměstnání. 

V Pekárně Na Plechu připravuje již pět let dobroty sedmadvacetiletá Alena, která je opravdovou bojovnicí. Na tříletém oboru kuchařských prací, kde získala výuční list, se potýkala se šikanou spolužáků. Situace se opakovala i na oboru Zemědělské práce, kde ji další studenti zesměšňovali i fyzicky napadali. I přes všechny trable se Alena nevzdala a obor také dokončila. Díky rodině se následně dozvěděla o tréninkové kavárně Láry Fáry, kde se pracovním dovednostem učila přes dva roky.

pferda 1

Když se v Kvasinách rozjížděla nová Pekárna Na Plechu, práce pro ni byla skvělou příležitostí věnovat se svým koníčkům, pečení a vaření. Prošla pracovním pohovorem a byla přijata. „Už od začátku mne to tam bavilo! Učila jsem se spoustu nových receptů i postupů, například jak zapnout myčku, troubu, jak obsluhovat mixéry,“ říká Alena. Ve svých dovednostech se zdokonalila natolik, že začala také pravidelně jezdit na jarmarky a cateringy. Je to zodpovědná práce, která ji moc baví. 

Kafe a zákusky

V Pekárně Na Plechu si můžete objednat originální zákusky z místních surovin na svatbu nebo jinou společenskou událost. Dodává také sladkosti do Rychnova i do Náchoda, kde byla po úspěchu té rychnovské založena druhá Tréninková kavárna Láry Fáry. V příjemném podniku v centru města vás obslouží klienti sociálního podniku. Jednou z pravidelných zákaznic je i autorka článku, která zde hřeší výbornou kávou a dokonalým čokoládovým dortem. „Jde nám především o to, abychom umožnili lidem s postižením žít plnohodnotný život, takový, jaký může žít většinová společnost. Stále to bohužel není samozřejmostí, za mnoho lidí s postižením rozhodují osoby, které o ně pečují a podobně. My máme zkušenost, že pokud tito lidé dostanou možnost rozhodování a zodpovědnost, nakládají s nimi velice dobře,“ shrnuje pro HFC Iva Laštovicová.

pferda 2

Pomoc pro Pferdu

Pferda pomáhá osobám s mentálním postižením a duševním onemocněním již šestnáct let. Vlivem koronavirové pandemie musela organizace zastavit či omezit většinu svých činností, pomoci tak nyní potřebuje Pferda a jeho klienti. „I my jsme zakusili propad tržeb našich sociálních podniků a tyto finance nám budou chybět. Na základě toho jsme otevřeli sbírku na portálu Darujme, která nám pomůže vyrovnat se se zmíněným propadem. Za každý dar jsme moc vděční, umožní nám to nepropustit žádného z našich zaměstnanců s postižením. A rádi přivítáme pravidelné každoměsíční dárce,“ uzavírá Laštovicová. 

Foto: Archiv Pferdy