„Když to zvládne můj pes, tak i vy!” Cukrářčin apel na agresory už přes dva roky pluje Facebookem

Obrázek: pes-jidlo-small

Fotky psů a koček patří na internetu k těm nejpopulárnějším. Lidé jednoduše věci se psy milují. Cukrářka z Tennessee Bree Wiseman zveřejnila na Facebooku fotku svého psa, jak poslušně sedí vedle talíře s jídlem. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o příspěvek pro milovníky domácích mazlíčků. Skrývá se za ním ale hlubší poselství o stigmatizaci obětí znásilnění, která se objevuje dodnes. Přestože je příspěvek starý už víc jak dva roky, virálně se šíří doposud. Sdílelo ho už více než 320 tisíc lidí.

„Lidem, kteří říkají, že ženy jsou znásilňovány kvůli tomu, jak jsou oblečené. Tohle je můj pes,” napsala. „Jeho oblíbeným jídlem je steak. I když leží na jeho úrovni, mého talíře se nedotkne ani nepůjde blíže, protože jsem mu řekla ne. Jestliže se pes dokáže chovat lépe než vy, měli byste svůj život přehodnotit. Klidně se podělte o fotky svých psů, protože můj pes je rozkošný.”

Post je dva roky na síti a sdílen byl víc jak 320 tisíckrát. „Doufám, že posty jako ten můj dokáží zvýšit povědomí o zákeřnosti obviňování. Jediná osoba, která může za trestný čin znásilnění, je násilník. Znásilnit bylo jejich rozhodnutí,” sdělila tehdy serveru Huffington Post. „Lidé by si neměli dělat starosti s tím, co se rozhodli nosit kvůli strachu ze znásilnění. Chci, aby viděli, že je to problém a postavili se společně proti zostuzování obětí.“

pes jidlo 1

„Jestliže čtyřletý pitbull chápe slovo ,ne', i když se dívá na něco, co chce tak hrozně moc, že až slintá, pak by dospělý člověk měl rozumět stejnému ‚ne' bez ohledu na to, jak je ten druhý oblečený,” popsala pro Bored Panda. V rozhovoru pak dále přiznala, že tak obrovskou odezvu nečekala. Skutečnost, že se k příspěvku dokáže vztáhnout taková spousta lidí, je podle ní smutná. „Téměř každý, koho znám i já sama, si prošel traumatem, nebo alespoň nepříjemnými situacemi, jen proto, že někdo nerespektoval jeho ,ne’.”

Její poslušný pes, kterého fotografie proslavila takřka po celém světě, se jmenuje Luis. „Mám ho od doby, kdy byl opravdu maličký. Ani jsem ho moc netrénovala. Jen jsem s ním mluvila jako s člověkem a on se očividně chytil. Vždycky byl dobře vychovaný,” uzavřela.

Foto: Bree Wiseman