„Zkazíš si život,“ rozmlouvali jí vztah s vozíčkářem. „Vztah s Ondrou je ten nejlepší,“ říká Tereza

Obrázek: ondra-tera-small

Ondra Tupý si v létě 2015 polámal obratle a přerušil míchu, následovala dlouhá léčba a rehabilitace. Tři roky po osudném dnu odjel na další rehabilitační pobyt do centra Paraple. V tu dobu tam působila jako ergoterapeutka v rámci své měsíční praxe Tereza Waldhauserová. „Při pobytu jsme si jeden druhého moc nevšímali. Až po měsíci si mě Ondra přidal na Instagramu a od té doby jsme si psali skoro každý den,“ popisuje začátky 24letá Tereza. „Naše výročí připadá až na srpen 2019. Nejdřív jsem chtěla já Ondru, on mě moc ne. Potom to bylo naopak, až jsme konečně chtěli oba,“ směje se Tereza.

ondra tera 3

„O nějakou chvíli později mi bylo horko, tak jsem se rozhodl, že se vykoupu. Rozeběhl jsem se a s rukama u těla jsem po hlavě skočil do nedalekého rybníka. Pamatuju si už jen to, že jsem se topil. Kamarád mě vytáhl z vody a chtěl, abych se postavil, ale nešlo to. Pak už si vybavuju jen modrý světla a probuzení v nemocnici,“ vrací se Ondra k chvíli, která ovlivnila jeho život a která mu ztížila také navazování nových vztahů. „Nejdřív jsem do toho nechtěl jít, protože to bylo moc komplikovaný. Nejen že by Terka musela dojíždět, ale vadí mi jakákoli pomoci nebo spíš lidi kvůli pomoci otravovat. U svojí holky bych tohle vnímal ještě víc. Ale jsem strašně rád, že jsme do toho oba šli,“ popisuje Ondra své počáteční obavy.

ondra tera 1

Jak je to tedy s tou pomocí nyní? „Za tu dobu, co jsme spolu, už vím, kdy mám Ondrovi pomoci, třeba když se před námi venku objeví nějaké nerovnosti. Ale většinou to máme nastavené tak, že dokud si Ondra neřekne, nepomáhám. Tím, že jsem z oboru, mám od počátku reálný pohled na věc. Otázkou je, jak jsou na to připravené jiné partnerky a partneři vozíčkářů.

Zkazíš si s ním život

Ondru podle jeho slov nikoho od vztahu se zdravou partnerkou neodrazoval. To stejné však nemůže říct Tereza. „Od vztahu s vozíčkářem mě odrazovalo více lidí. Že prý nevím, co všechno vztah s vozíčkářem obnáší, dokonce jsem slýchávala, že když do toho půjdu, zkazím si život,“ přiznává Tereza. „Ale díky praxi a zkušenostem jsem věděla, co mě čeká a co to obnáší. I přes to všechno je vztah právě s vozíčkářem, Ondrou, ten nejlepší. A život jsem si určitě nezkazila, naopak!“

Osvěta na Instagramu

Asi dva měsíce po začátku vztahu se Ondra s Terezou rozhodli založit instagramový účet, který by ukazoval, jak může vypadat vztah zdravé ženy a kvadruplegika. „Věděli jsme, že na českém Instagramu působí páry, kdy holka je zdravá a kluk na vozíku. Ale nikdy nám nepřišlo, že by to z jejich strany byla nějaká osvěta. Proto jsme se rozhodli, že si toto poslání vezmeme na starost my,“ vysvětluje s úsměvem Tereza jejich původní motivaci. Podle toho, jak jim to čas dovolí, ukazují na svém profilu Ondra&Téra, ukazují, co společně dělají a „že spolu žijeme normální život jako ostatní páry. I když je pravda, že své zvláštnosti to má. Ne zápory, má to prostě své určité kouzlo. Cestujeme, vaříme, cvičíme, uklízíme. Prostě vše spolu, jen kamkoliv jdeme, musíme víc plánovat a zjišťovat podmínky pro přístup na vozíku,“ upřesňuje Tereza.

ondra tera 2

Na jejich profilu se tak dozvíte nejen to, jak lze společně cvičit a posilovat, vařit nebo kam jet na výlet, i když jste na vozíku. Dozvíte se, co je míšní léze, jak a s čím pomáhá ergoterapeut nebo co se o sobě naučili v době karantény. „Od Ondry jsem se naučila nebýt na sebe tak přísná. Naučil mě nechtít po sobě tolik a i z toho mít radost, být spokojená a zároveň ušetřený čas věnovat dalším věcem,“ píše Tereza. „Mě Téra naučila přelívat se pití z plechovek do skleničky,“ dodává v legraci, která je neodmyslitelnou součástí jejich vztahu i Instagramu, Ondra.

„To asi na rande moc nechodíte, co?“

To je jeden z mnoha předsudků, se kterými se Ondra s Terezou setkávají. A říkají, že opak je pravdou. „Chodíme, teda jezdíme, a moc rádi!“ vtipně reagují na tuto častou poznámku svého okolí. Rádi chodí do kina a vítají, že skoro všechna multikina mají vstup uzpůsobený vozíčkářům. „I tak je ale lepší předem zavolat, poptat se a domluvit. Je lepší, když s vámi budou počítat,“ říkají. Dodávají ale, že nevýhodou vyhrazených míst je to, že se zpravidla nacházejí úplně vepředu. Jindy bývají místa uprostřed plošiny, do které si divák na vozíku zajede, ale potom jeho partner nebo partnerka nemůže sedět na sedadle vedle něj, buď pouze před, nebo za něj. „A to není vůbec romantický! Tak si prostě sednu vedle Ondry na zem. Držíme se za ruce a užíváme si film vedle sebe,“ říká Tereza. Předsudky a stereotypy opřádají také téma intimity. „Plno lidí má zažitou představu, že to nejde, že to vztah omezuje. Ale ono to jde! Stejně jako v každém jiném vztahu je nejdůležitější spolu o všem mluvit,“ domnívají se.

Náš běžný den

„V týdnu se snažíme splnit si co nejvíc našich povinností, a tak vstáváme brzy, já v 5 hodin, Ondra v 6. Nachystám snídani a každý si pak řeší své věci. S Ondrou se pak scházím zase v podvečer, připravím večeři a podíváme se třeba na jeden z našich oblíbených seriálů,“ popisuje Tereza běžný všední den. Protože jim spoustu času zabere škola, kterou navíc oba studují v jiném městě, víkendy se nesou ve znamení společného odpočinku, výletů nebo procházek. „Ve volných dnech se opravdu snažíme věnovat si 100 % našeho času,“ shodují se.

Dokonalý vztah?

To, že ani jejich vztah není dokonalý, dávají najevo v příspěvcích, kdy například Tereza připravuje snídani na usmířenou nebo Ondra přinese své partnerce kytku jako omluvu. Nicméně detaily si nechávají pro sebe. „Jsou věci, které neventilujeme a neshody mezi ně patří. Navíc když jsme naštvaní, nedržíme v ruce mobily, ale snažíme se tu situaci nějak řešit,“ říkají.

ondra tera 4

„Až jednou toho pravého/pravou potkáte, poznáte to. I okolí to pozná. Nebude pro vás problém vzdálenost víc jak 300 km, nebude pro vás problém upravit vaše zajeté stereotypy,“ píší v jednom ze svých instagramových příspěvků. „Každý říká, že časem všechno opadne, ale ctím to jinak. Cítím, že čím víc se známe a sdílíme naše starosti a radosti, láska – podpořená důvěrou – je větší a hlubší.“

Ondřej Tupý (24) pochází z Českého Krumlova. Nyní žije v Českých Budějovicích, kde studuje obor Zemědělský inženýr na Jihočeské univerzitě. Hraje vozíčkářské rugby a založil zde rugbyový tým.

Tereza Waldhauserová (24) z Roudnice nad Labem studuje Organizaci a rozvoj ve zdravotnických zařízeních na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Foto: Archiv Ondry Tupého