Známé osobnosti sdílejí zkušenosti se šikanou. „Jsem víc než pět let její obětí,“ přiznává Ewa Farna

Obrázek: farna-nntb-small

„Vypadá jak velryba, tlustý prase, jak ji někdo může vůbec poslouchat, jestli se nevidíš v zrcadle, tak jsi fakt mimo, módní peklo Ewy Farne, tohle se smí opravdu legálně nosit?“ čte zpěvačka Ewa Farna jen několik komentářů a mediálních titulků z mnoha, které o sobě dennodenně čte už víc než pět let. Kvůli tomu, co sama prožila a prožívá, se stala jednou z tváří nové kampaně projektu Nenech to být a spolu s Ondřejem Gregor Brzobohatým a Lukášem Hejlíkem promluvila o šikaně.

Ewa Farna si ještě donedávna myslela, že šikanovaná nikdy nebyla. Když však zjistila, že existuje i kyberšikana, uvědomila si, že tomuto typu šikany čelí již několik let. Podle svých slov byla vychovaná jako sebevědomá žena. To však může šikana vážně narušit „Mám skvělého manžela a šťastný život, a zároveň se každý den musím setkávat s tím, že vás okolí přesvědčuje o tom, že jste hnusná, škaredá a tlustá, jak vůbec s vámi může někdo být a jak vy sám se sebou můžete žít,“ popisuje osobní zkušenosti. Podle ní ubližování druhým nemá být něco, co se má přehlížet.

Oběti šikany často trpí pocitem méněcennosti a připadá jim, že jsou horší než ostatní a v životě ničeho nedosáhnou. „Šikana dokáže nalomit sebevědomí na celý život. Přitom častým důvodem k šikaně je odlišnost, která se později stane u těchto dětí výhodou. Mnoho velikánů dnešní doby, kteří mění svět k lepšímu, byli ve škole drsně šikanovaní. Chceme, aby si to děti uvědomovaly. Aby viděly, že i pokud jsou v dětství obětí šikany, mohou v dospělosti dosáhnout svých snů, mohou se stát herci, zpěváky a čímkoliv dalším, po čem touží. Protože šikana není jejich vina a obětí se může stát opravdu kdokoliv,“ vysvětluje pro HFC Jan Sláma, jeden ze zakladatelů projektu Nenech to být, proč ke vzniku současné kampaně přizvali i známé osobnosti.

„Já už jsem se kolikrát i bál jít na chodbu, protože jsem věděl, že mi buďto vstoupí do cesty, nebo mi něco vezme, nebo mně bude říkat takové ty klasické šikanátorské věty typu „Nosíš moji bundu“ a podobně,“ vzpomíná hudebník Ondřej Gregor Brzobohatý. Chodil do čtvrté třídy, když ho nejdříve slovně, později i fyzicky napadal o několik let starší kluk. Podle něj by se měl změnit zájem druhých lidí o člověka, který je obětí šikany. „Ať už to jsou spolužáci, kteří mohou na ten problém upozornit, nebo to jsou učitelé. Vždycky je důležité mít možnost to komukoliv říct, anebo zkrátka vyjít s pravdou najevo,“ dodává. Podle Gregor Brzobohatého dívat se stranou a projevovat lhostejnost je to nejhorší, co můžeme udělat.

Výpověď herce Lukáše Hejlíka se od ostatních liší. Přiznává totiž, že se šikany dopustil on sám. „Dodneška si pamatuju, jak jsem zařídil to, aby si jednoho kluka, kterého jsem neměl rád, celá třída vymazala z fotky,“ přiznal Lukáš Hejlík. Připouští, že kdyby se to stalo jemu, což je pro něj děsivá představa, trápilo by ho to. „Dneska kdybych potkal toho kluka, kterého jsem vymazal z té fotky, tak bych se mu rád za to omluvil.“ Upřímnou omluvou člověk nikdy nic nezkazí, myslí si Jan Sláma. „Je dobré dát oběti najevo, že ji obdivujete za to, jak šikanu zvládla, a ukázat jí, že se kvůli tomu cítíte špatně,“ radí.

Ewa Farna, Ondřej Gregor Brzobohatý i Lukáš Hejlík lidem, kteří se stali oběťmi šikany, společně vzkazují: „Nenech to být!“

Projektu Nenech to být bylo nahlášeno už 6 tisíc případů šikany. „Mě jako fanouška moderních technologií se často dotýkají ty, ke kterým došlo právě skrze technologie. Nejednou se stalo, že chlapec vytáhl z mladší kamarádky její nahou fotku, kterou během několika hodin viděla celá škola. Podobné jsou i příběhy chatovacích skupin či facebookových stránek zaměřených čistě na ponižování konkrétního spolužáka. Opravdu hluboké příběhy se k nám ale dostávají až se zpožděním několika let. Narazil jsem na vícero dospělých, kterým už je třeba čtyřicet let, ale zážitky z dětství je psychicky ovlivňují ještě dnes,“ uzavírá Jan Sláma.

Projekt Nenech to být, který funguje jako online schránka důvěry, dává šikanovaným hlas. „A my ji chceme dostat do každé školy v Česku, aby už se nikdo nemusel bát ozvat. Tím, že nás podpoříte, nám pomůžete na Nenech to být dál pracovat a rozšířit jej třeba i do té, kam chodí vaše děti,“ uvádějí zakladatelé projektu na darovacím portálu Donio, kde běží finanční sbírka.

Chcete upozornit na šikanu? Nahlaste ji ZDE.