Nigerijská influencerka boří mýty o Africe pomocí humoru

Obrázek: cha

Jakto, že máte internet, když bydlíte v chatrčích? Máte čistou vodu? Vy spíte na postelích?" S podobnými otázkami se nezřídka setkávají influenceři a známé osobnosti z Afriky. Nigerijská novinářka Charity Ekezie si uvědomila, že mnozí komentující na sociálních sítích, zejména ti z Evropy a Ameriky, vidí Afriku jako prehistorické místo, kde ani dnes nejsou k dispozici běžné předměty jako mobil, auto, televize, postel, lednice, klimatizace a další. A nemají problém svoji nevědomost dávat otevřeně najevo na profilech afrických uživatelů. „To mě naštvalo, protože to jsou věci, které by lidé vědět měli, a rozhodla jsem se s tím něco udělat," říká třicetiletá Charity, která jako zbraň proti mýtům a stereotypům zvolila humor. Její sarkastická videa na TikToku mají miliony zhlédnutí.

Obrázek: charity-7

„Začalo to, když se mě někdo zeptal, jestli máme v Africe vodu. Šli jsme se sestřenicemi k řece a natočily vtipnou odpověď,“ vzpomíná Charity. Krátké video s názvem „Když říkají, že Afrika nemá vodu“ má dnes přes sedmnáct milionů zhlédnutí. Pod ním se objevily další otázky a podněty pro její tvorbu. „Někteří lidé to nepochopili. Mysleli si, že mluvíme o pitné vodě. Psali: ‚Ta voda je tak špinavá, jak to můžete pít?‘ Vždyť je to jen řeka,“ popisuje autorka. „Nejabsurdnější otázka byla, zda máme v Africe internet a iPhone. Pod mým videem na TikToku,“ dodává. Nejen o hloupé otázky není na jejím účtu nouze. Některé příspěvky musela smazat, protože komentáře byly plné rasistických vtipů a urážek. 

„Ne, v Africe nemáme klimatizaci. Ale když je vedro a potíme se, kněz shromáždí všechny slony na vesnickém rynku, dá jim pamlsky a přiměje je, aby mávali ušima. A jak jimi mávají, svěží větřík vane celou vesnicí,“ vysvětluje influencerka v jednom ze satirických videí. „Humor je nejlepší způsob, jak lidem něco předat. Protože když se to snažíte vysvětlit, zapomenou to. Použijte humor a už to nezapomenou,“ vysvětluje Charity Ekezie, pracovnice rádia, která se v poslední době stala influencerkou na plný úvazek. Její styl zaujal uživatele po celém světě. Lidé z USA, Evropy a dokonce i jiných částí Afriky jí píší, že se díky ní dozvěděli něco nového o Africe. „Doufám, že moje videa pomohou demystifikovat každou chybnou představu a stereotyp o Africe. A doufám, že lidé pochopí, že Afrika je ve skutečnosti mnohem hezčí místo, než si myslí," uzavřela Nigerijka.

Foto: Sociální sítě Charity Ekezie