„Je to jen fáze,” říkali jim posměšně. Manželé spolu ale už žijí 28 let. Jejich fotky oběhly svět

Obrázek: nick-cardelo-fotka-small

LGBTQ páry čelí v životě mnohým překážkám a nepříjemnostem. Jednou z nich je, že jejich láska bývá znevažována. Na to se rozhodl zareagovat čtyřiapadesátiletý Nick Cardello z Floridy, který žije se svým o dva roky mladším manželem 28 let. Před třemi lety se pár účastnil pochodu hrdosti ve Washingtonu. Pro Nicka a jeho partnera Kurta Englishe je toto místo symbolické, protože se zde 24 let předtím účastnili svého prvního společného pochodu. Rozhodli se tedy fotografie z obou akcí zveřejnit s komentářem „Je to jen fáze,” odkazující k jedné z bagatelizujících frází, které o gay vztazích často slýchají. „Mnoho lidí se necítí komfortně, když vidí snímky líbajících se homosexuálů, takže jsem je vždy odmítal zveřejňovat na sociálních médiích. Letos jsem si však uvědomil, že právě proto je důležité, aby je lidé viděli. Aby viděli, jací jsme,“ vysvětlil Cardello pro NBC. Zveřejněný snímek se okamžitě začal šířit a i letos, tři roky po zveřejnění, je v rámci června, který je měsícem ve znamení lásky pro všechny, hojně sdílen na sociálních sítích.

nick cardelo fotka 2

Pochod za svobodou

Nick a Kurt, kteří spolu žijí v Tampě na Floridě, se poprvé setkali v roce 1992 v kostele deklarujícím otevřenost vůči LGBTQ. O rok později vznikla poblíž washingtonského památníku jejich první fotografie z pochodu hrdosti. A pár opravdu pochoduje životem směrem k lepšímu přijetí LGBTQ menšiny ve společnosti. V roce 2003 byl jejich vztah uznán zcela legálním na celém území Spojených států. O pět let později bylo gay a lesbickým párům umožněno uzavřít manželství a vztah tak postoupil na novou úroveň - Nick a Kurt se stali manželi. 

nick cardelo fotka 1

Další metu se rozhodli překročit před třemi lety. Rozhodli se svoji lásku oslavovat veřejně. „Lidé se mě ptají, jak je možné, že jsme spolu už  tolik let,“ uvedl po zveřejnění snímků Cardello. „To je dobrá otázka zejména proto, že struktura naší společnosti je nastavena tak, aby nás rozdělila! Zároveň lidé nejsou zvyklí vídat fotky homosexuálních párů, které spolu zestárly," vysvětlil, proč se s Kurtem rozhodli vyoutovat i na sociálních sítích. 

nick cardelo fotka 3

Pozitivní vzory

Ukázalo se, že ukázky dlouhodobých partnerských vztahů mezi lidmi stejného pohlaví ve veřejném prostoru opravdu chybí, když se snímky páru okamžitě začaly šířit do celého světa. Podle Nicka byly zajímavé především reakce mladých lidí. „Označovali své partnery a psali: ‚Tohle bychom mohli být my’. Bylo to opravdu dojemné,” popsal. Fotografie také inspirovaly některé z diskutujících k upřímnému přiznání k homofobii. Nick jim rozumí. „Lidé potřebují čas na přizpůsobení. I já jsem potřeboval čas, abych dokázal fotky zveřejnit a cítit se v pohodě,” řekl BuzzFeed News. „Znepokojuje mě míra sebevražd mezi LGBTQ lidmi. Pokud se nemají ke komu vztahovat, cítí se izolovaní. Pro mladé homosexuály je důležité vidět staré homosexuály šťastné, zamilované a hrdé. Potřebujeme v médiích více podobných obrázků, aby mládež mohla mít pozitivní vzory,” uzavřel.

Foto: Nick Cardello