„Nemluvím. Mohu odmítat pomoc,“ říkají návleky na pásech. Vyrábí je matka, jejíž dcera přišla o sluch

Obrázek: navleky-pasy-small

„Žiju s autismem, mohu odmítat pomoc,“ nebo „Jmenuji se Shae. Nemluvím a mám epilepsii.“ To jsou jen jedny z mnoha výrazných nápisů na návlecích, které mají v případě jakékoli nehody sloužit záchranářům či komukoli jinému, kdo by chtěl jeho nositeli pomoci. S tímto nápadem přišla pětinásobná matka Natalie Bell z Austrálie a její nápad uchvátil veřejnost.

„Vždy jsem přemýšlela, co by se stalo, kdybychom měly s dcerou autonehodu a já bych nebyla schopná dát zdravotníkům vědět, že má dcera nemůže podstoupit magnetickou rezonanci, protože nosí kochleární implantát. Díky těmto návlekům na bezpečnostní pás už nemusím mít obavy. Dají se vyrobit pro dítě s jakýmikoli speciálními potřebami, o kterých musejí lékaři vědět, ale vy jim o nich nemůžete říci,“ informuje veřejnost Natalie Bell. Její dcera Shae se narodila s vadou sluchu, který postupem času dál slábnul. Dnes jí je 8 let a nosí kochleární implantát, bez kterého by byla téměř kompletně neslyšící.

navleky pasy 1

Návleky se díky zapínání na suchý zip dají snadno připnout nejen na pásy v autě, ale třeba také na popruhy školních tašek či batohů. Natalie vyrábí návleky, které reflektují celou řadu jiných onemocnění či poruch, jako například autismus, Downův syndrom. Další návleky například informují o tom, že jejich nositel nemluví nebo že může při pokusu o ošetření odmítat pomoc a klást odpor.

navleky pasy 2

Někteří lidé se zdravotními potížemi nebo speciálními potřebami nosí náramky, Natalie však poukazuje na to, že ty se snadno schovají pod oblečení a když by bylo zapotřebí znát informaci, kterou na sobě nosí, nejsou vidět. Tyto návleky jsou na rozdíl od náramků vidět na první pohled a informace na nich je čitelná.

navleky pasy 3

Když před rokem autorka návleků zveřejnila jejich první fotografie, strhla se lavina. Její příspěvek se virálně šířil a „můj telefon nepřestával zvonit ani v noci,“ uvedla tehdy pro ABS News. Její návleky chválili také členové bezpečnostních složek, například policisté nebo hasiči.

navleky pasy 4

Dosud obdržela řadu žádostí, aby návleky vyráběla i v jiných jazycích, Natalie se však zatím drží angličtiny. Jeden návlek nabízí ve svém online obchodě Personalised By Nat za 16 dolarů a zájemce upozorňuje, že vzhledem k velkému zájmu obdrží objednaný návlek za dva až čtyři týdny. Pokud si chcete nechat vyrobit návlek na míru a nechat na něj napsat vlastní upozornění nebo informaci, cena se vyšplhá až na 24 dolarů.

„Shae je velkou inspirací v mé práci. Doufáme, že i do vašeho života přineseme pozitivní změnu,“ vzkazuje na závěr Natalie.

Speciální návleky i další výrobky Natalie Bell najdete na jejím webu, Facebooku i Instagramu.

Foto: Natalie Bell