Mešita, synagoga i kostel. V Abú Dhabí vyroste komplex tří náboženství. Iniciátoři věří v život v míru

Obrázek: abu-dhabi-komplex-small

V Abú Dhabí má do tří let vyrůst rozsáhlý komplex náboženských svatostánků tří největších monoteistických náboženství spolu s prostory k setkávání i vzdělávání. Komplex s názvem Abrahámský rodinný dům se bude nacházet na ostrově Saadiyat, který patří k hlavnímu městu Spojených arabských emirátů. Svůj název ponese po postavě Abraháma, který je nedílnou součástí  judaismu, křesťanství i islámu.

abu dhabi komplex 1

Plány na výstavbu náboženského komplexu navazují na historicky první návštěvu papeže Františka na Arabském poloostrově letos v únoru, během níž diskutoval s hlavním imámem náboženské a vzdělávací instituce al-Azhar, Ahmadem el-Tayebem, o mezináboženské situaci v arabském světě. Společně pak vydali dokument, který apeluje na politické vůdce, aby usilovně pracovali na šíření kultury tolerance a mírového soužití.

abu dhabi komplex 2

Korunní princ Abú Dhabí, šejch Mohamed bin Zayed, se pak toto významné setkání rozhodl připomenout vybudováním mezináboženského komplexu. „Bude symbolizovat koexistenci a lidské bratrství lidí různých etnik, národností a vyznání ve Spojených arabských emirátech,“ uvedla vládní tisková agentura Wam. Celý komplex nabídne jak individuální modlitební prostory pro židy, muslimy a křesťany, tak prostory pro neformální setkávání či vzdělávání a mezináboženský dialog.

abu dhabi komplex 3

Mešita bude orientována k Mekce, synagoga k Jeruzalému a kostelní oltář bude otočen k východu. Společně by pak měly být svatostánky dokončeny v roce 2022. Tři rozsáhlé budovy budou obklopovat zahradu, pod níž se budou nacházet společenské prostory. „Dosud tu nebyla žádná stavba, která by spojovala tato tři náboženství. Vzhled tohoto komplexu bude velmi moderní, zároveň však vychází z historie všech tří náboženství,“ popisuje stavbu architekt David Adjaye ze společnosti Adjaye Associates, která vyhrála soutěž na výstavbu mezináboženského centra.

abu dhabi komplex 4

Rabín Yehuda Sarna, nedávno jmenovaný hlavním rabínem židovské komunity v Emirátech, ke stavbě při odhalování plánů v New Yorku uvedl: „Myslím si, že jako Američané musíme tuto stavbu využít k příležitosti nastavit sami sobě zrcadlo a zeptat se nás samých, co děláme pro náboženskou toleranci.“ Podle něj totiž nejde pouze o náboženskou toleranci ve Spojených arabských emirátech, ale týká se také Spojených států amerických.

abu dhabi komplex 5

Abrahamovský rodinný dům se nemá stát turistickou atrakcí. Má prakticky sloužit nábožensky rozmanité společnosti ve Spojených arabských emirátech, kde jsou díky velkému přílivu zahraničních pracovníků statisíce křesťanů i několik tisíc židů.

„Doufáme, že díky této stavbě se lidé všech vyznání i sociálních vrstev mohou naučit žít společně v míru a tento způsob koexistence předat i příštím generacím,“ uzavírá David Adjaye.