Na Žižkově vědí, že jídlo otevírá srdce lidí. Již tuto sobotu to dokáže další Otevřená snídaně

Obrázek: rb35

Když spojíte oblíbený koncept komunitních snídaní s otevřeností sobě vlastní, dostanete osobitý koktejl chutí i příběhů. Pod heslem “Uvař, upeč, poděl se!” se u sousedského stolu v žižkovském KC Vozovna potkávají lidé všech kultur, aby vzájemně ochutnávali své oblíbené recepty. Člověk si tu vždy po krátké chvíli uvědomí, že jakékoliv rozdíly už dávno nejsou téma. Další příležitost budete mít již v sobotu 16. září na další Otevřené snídani, kterou s KC Vozovna již tradičně pořádáme. Začínáme v 10:00 a vstup je zdarma.

Máme více společného než toho, co nás rozděluje, a u stolu to platí dvojnásob. Tematické snídaně ve Vozovně se vydávají do všech koutů světa za chutěmi cizích zemí a příběhy jejich krajanů, kteří se z jakýchkoli důvodů ocitají v Česku. Doposud proběhla snídaně ukrajinská, romská a vietnamská, vždy ve spolupráci s HateFree Culture a dalšími organizacemi, které zprostředkovává kontakt s místní komunitou z dané země. Vedle ochutnávky místních specialit je součástí každého snídaňového dopoledne také živá knihovna příběhů a další doprovodný program.

Obrázek: rb45

“Žižkov je jednou z nejrozmanitějších částí Prahy. Žije zde vysoký počet národnostních i kulturních menšin. To nás inspirovalo k nápadu na otevřené snídaně, kde jsou vítání všichni bez rozdílu a bez předsudků. Vždy nás překvapí, jak rozmanitá společnost dorazí. Někteří cestují přes celou Prahu, jsou tady děti, teenageři i senioři. Mám pocit, že během snídaní se ve Vozovně potkají lidé, kteří se jinak snad do jedné místnosti ani nikdy nedostanou. A to je náš cíl – budování vzájemných vztahů v přátelském a bezpečném prostředí,” dodává ke konceptu sousedských snídaní Adriana Bielková, vedoucí KC Vozovna.

Obrázek: rb30

Nejbližší snídaně, tentokrát arabská, se koná v sobotu 16. září a proběhne v rámci celorepublikové sousedské slavnosti Zažít město jinak. Vedle ochutnávky tradiční arabské shawarmy a malování hennou budou k poslechu příběhy konkrétních lidí arabského společenství v Česku. Mezi ty patří i paní Amira, která pochází ze Sýrie a v Česku žije se svou rodinou již osm let. Je vynikající kuchařka a na sousedské snídani ukáže, jak se skládá falafel, a doporučí několik dalších receptů, které se snadno připravují a skvěle chutnají. Společně s dalšími zástupci arabské komunity v Praze bude také odpovídat na otázky o arabské kultuře, o životě na Blízkém východě a o tom, jaké to je žít a vychovávat děti v České republice.

Sousedská snídaně proběhne ve spolupráci s Hate Free Culture, Diakonií CČE, MČ Praha 3 a za podpory MV ČR.