Pražské podniky a veřejnost se spojily v pomoci lidem bez domova. Vaří pro ně 300 porcí jídla týdně

Obrázek: mistni-mistnim-small

Lidé bez domova jsou v aktuálním nouzovém stavu jednou z nejvíce ohrožených skupin. „Mnoho z nich spolu s opatřeními COVID-19 přišlo o pracovní pozice, brigády, nárazové přivýdělky a zažívají ještě větší nejistotu a finanční tíseň než dříve,“ vysvětluje Ester Pacltová, zakladatelka projektu Místní místním, sítě přívětivých podniků, které podporují potřebné ve svém okolí. Lidé zde mohou požádat o horkou vodu zdarma, posedět v teple, přečíst si noviny, nabít telefon nebo pohovořit s obsluhou. Podniky zapojené do sítě však v současné době strádají také. Přicházejí o zákazníky, zakázky i zisky. Možnost, jak podpořit pomáhající i jejich klienty, vymyslela organizace Místní místním. Iniciativa nese název Jídlo pro lidi bez domova v době krize COVID-19 a podpořit ji můžete i vy.

mistni mistnim 4Situace lidí bez domova 

„V Praze máme čtyři azylové domy. Největší je na Žižkově a má kapacitu 51 lidí. Nejnáročnější je samozřejmě izolace klientů, udržet hodně lidí na poměrně malém prostoru. To je těžké jak pro ně, tak i pro personál. Kromě toho, co se za běžných okolností v azylových domech poskytuje (ubytování, hygiena, možnost uvařit si, praní prádla), se snažíme zajistit i přísun potravin, abychom pohyb našich klientů mimo azylové domy co nejvíce minimalizovali,” říká pro HFC k současné situaci Gabriela Sčotková z pražské pobočky organizace NADĚJE

Kromě azylových domů NADĚJE ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy otevřela humanitární kemp na Císařské louce s kapacitou 60 stanů. „Pro všechny je takovým ,strašákem’ případný výskyt nemoci covid-19. Naštěstí se tak zatím, alespoň v našich službách, nestalo a my jsme za to moc rádi. Po prvních týdnech nedostatku ochranných pomůcek a dezinfekčních prostředků můžeme nyní konstatovat, že jsme v tomto ohledu již zabezpečení. Zvedla se obrovská vlna solidarity, lidé nám nosili ručně šité roušky, instituce vyráběly dezinfekční prostředky. Solidarita posiluje, a to nejen naše klienty, ale také naše kolegy, kteří den co den stojí v první linii,” dodává Sčotková.

mistni mistnim 1

Situace podniků

„Po dobu karantény máme zavřeno a nemáme ani výdejní okénko, protože se nacházíme v suterénu. Jedinými příjmy našeho prostoru jsou v současné době live streamy divadel a koncertů a právě vaření pro Místní místním. Kdyby nepřišli s tímto nápadem, nejspíš bychom na konci května neotevřeli,” říká pro HFC Tereza z dejvické kavárny POTRVÁ. Podobná je i situace podniků Family coffee & bistro, Pražírna a Bistro Střecha, které se do projektu Jídlo pro lidi bez domova v době krize COVID-19 zapojily. „Na začátku jsme trochu přetvořili a upravili koncept na koloniál, zároveň tím můžeme pomáhat s prodejem firmám, které byly závislé na trzích a velkých restauracích. Pomáháme tak minipivovarům, farmářům,” osvětluje současnou strategii Filip Šabaka z Family coffee & bistro.

mistni mistnim 2

Jídlo pro lidi bez domova

Od konce března již ve spolupráci podniků a projektu Místní místním bylo lidem bez domova distribuováno 1107 porcí teplého jídla. „Vaříme buď polévky, které vlastně máme běžně v repertoáru kavárny, nebo klasiky jako guláš, kuře na paprice, vepřové na houbách. Učíme se za pochodu,” popisuje Vanda z Pražírny. „Azylové domy nás poprosily, jestli bychom mohli vařit hlavně masová jídla, což se snažíme plnit. Nejčastěji vaříme klasická jídla, která bývají na meníčkách v restauracích. Jmenovitě jsme vařili bramborové knedlíky s uzeným masem a zelím, noky s boloňskou omáčkou, hovězí guláš s domácím houskovým knedlíkem a podobně,” dodává Tereza z POTRVÁ. 

Solidarita veřejnosti

S financováním projektu pomáhá také široká veřejnost. Do sbírky přispělo již 150 lidí a zajistili tak obědy pro klienty azylových domů na čtyři týdny. „Chceme v rámci aktuálního projektu poskytnout každému obyvateli azylového domu alespoň dvě plnohodnotná jídla týdně a podpořit jejich zdraví i pocit bezpečí. Ulehčíme tak i poskytovatelům sociálních služeb, kteří mají nyní mnoho starostí s nouzovými opatřeními a sháněním hygienických pomůcek,” říká Ester Pacltová. „Od konce března dodáváme všem obyvatelům azylových domů organizace NADĚJE v Praze každý týden dvě porce obědů či večeří. Začínali jsme na 250 obědech týdně, minulý týden jsme rozšířili služby na cca 330 porcí za týden,“ shrnuje. 

mistni mistnim 3

Přínos pro všechny

Její slova potvrzuje Gabriela Sčotková z NADĚJE: „Jsme rádi, že touto cestou můžeme zajistit lidem bez domova v našich azylových domech kvalitní jídlo a tím také podpořit gastropodniky, které to v současné době nemají vůbec jednoduché. Tím, že nám Místní místním zajišťují v tomto ohledu veškerý servis, můžeme šetřit například i vlastní personální kapacity. Zároveň tím také minimalizujeme pohyb lidí bez domova na veřejných místech, čímž eliminujeme riziko nákazy,” dodává. 

„Aktuálně jsme díky obrovské solidaritě veřejnosti vybrali již přes 85 tisíc korun. Týdenní náklady na celou činnost jsou 30 až 39 tisíc korun. Díky několika rychlým grantům, příspěvkům veřejnosti, ale i podpory NADĚJE a jedné soukromé firmy, máme nyní prostředky na další dva až tři týdny fungování. Nově budeme dodávat také na středisko na Vackově. Jsme za podporu veřejnosti, i za získané granty, díky kterým je všechno toto možné, opravdu moc vděčni,” uzavírá Pacltová.

Sbírku projektu Jídlo pro lidi bez domova v době krize COVID-19 můžete podpořit i vy.

Foto: Místní místním