V Česku vznikl první romský sitcom. Osudy jeho aktérů sleduje nový dokument, premiéru bude mít v Jihlavě

Obrázek: miri-fajta-small

První romský sitcom Miri fajta, který se snaží nabídnout mladé generaci původní romskou kulturu, pokračuje v dobývání světa. Robin Stria nejprve s amatérskými herci nastudoval úspěšné divadelní představení, tomu pak dal filmovou podobu a nyní se na festivalu dokumentárních filmů Jihlava uskuteční premiéra dokumentu o tom, jak projekt Miri fajta vznikal. Film sleduje proměny tvůrců sitcomu během čtyř let, kdy se snaží najít romskou identitu i sami sebe. HateFree Culture je jeho partnerem.

Miri fajta znamená „Moje rodina“. Iniciátor projektu Robin Stria ji vlastně hledá dodnes, protože jako chlapec romského původu vyrostl u bílých pěstounů ve městě bez Romů. O svou romskou identitu se začal zajímat až mnohem později a stále ji objevuje. Zároveň se snaží uměleckou tvorbou podpořit sebeuvědomění romské menšiny. Rozhovor s ním jsme vydali letos v září.

Robin do hlavní role sitcomu obsadil svého adoptivního bratra Davida Striu, s nímž u pěstounů vyrůstal. David se během práce na Miri fajta potýkal s osobními i finančními problémy a dnes se pokouší samostatně pracovat i bydlet. Další významnou postavou dokumentu je Kristina Richterová, kterou po narození odložili do kojeneckého ústavu. V divadelní verzi sitcomu hrála roli matky.

miri fajta 3

Dokumentární film Miri fajta je mozaikou osobních příběhů těchto lidí, kteří našli sílu vystoupit z komfortní zóny a začít vytvářet původní romskou kulturu, která by mohla být vzorem pro mladou generaci.

Úspěchy i pády

Režiséry dokumentárního filmu jsou Martin Chlup a Petr Kačírek. Oba byli součástí projektu od samého počátku, kdy se Robinovi začal v roce 2016 rodit nápad v hlavě. „Spolupráce s aktéry byla skvělá, právě pro tu jinakost. Pořád jsem zjišťoval, že je ani po těch čtyřech letech, co film vytváříme, neznám, nedokážu odhadnout. A to je dobré, protože mě to učilo být ve střehu a taky přijímat věci tak, jak jsou, bez nutnosti je stále měnit podle svého,“ říká Petr Kačírek.

miri fajta 1

Projekt Miri fajta všem zúčastněným změnil život, i když nevyšly všechny plány. Například se nepodařilo najít producenta k natočení dalších dílů sitcomu. „Byla to náročná a plnohodnotná zkušenost a všichni díky ní zásadním způsobem vyrostli. A i když byla některá jejich očekávání nenaplněna a přinesla zklamání, nikoho to nepoložilo a všichni se snaží žít dál co nejlépe podle svých možností. Byl bych rád, kdyby jim určitou katarzi přineslo ještě nyní zhlédnutí našeho dokumentu,“ říká Martin Chlup.

miri fajta 2

V současnosti je sitcom Miri fajta tzv. u ledu. Robin Stria se věnuje natáčení pořadů pro romskou online televizi Tuke.TV a realizuje záznamy i streamy pro Muzeum romské kultury v Brně.

Premiéra online

Dokument Miri fajta s podtitulem Překroč vlastní stín má premiéru v sekci Česká radost na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, který začíná 27. října. Festival se letos koná pouze online a jeho filmy budou moci vidět ti, kdo si koupí online festivalovou akreditaci. Ve festivalovém systému bude film dostupný ještě sedm dní po premiéře. Do běžné distribuce Miri fajta vstoupí až v listopadu 2021. Aktuality o filmu můžete mezitím sledovat na jeho facebookovém profilu. HateFree Culture je mediálním partnerem dokumentu.

miri fajta 4

Tvůrci a tvůrkyně filmu:

Scénář, režie: Martin Chlup, Petr Kačírek
Kamera: Petr Kačírek
Střih: Evženie Brabcová
Zvuk: Martin Chlup
Dramaturgie: Josef Fišer
Producent: Gnomon Production s.r.o.
Stopáž: 73 min
Rok výroby: 2020

Foto: Gnomon Production