„To je brambora?“ Publicistka se vzácným syndromem čelí urážkám pro vzhled. Její reakce baví internet

Obrázek: melissa-blake-small

Melissa Blake se narodila roku 1981 a - jak píše na svém vlastním blogu - psaní byla vůbec první její láska. Vystudovala Northern Illinois University a následně se začala živit psaním. V jednom pravidelném blogu například psala o životě s postižením, v jiném zase o problémech, s nimiž se potýká při hledání partnera.

melissa blake 3

Kromě stabilních témat, kterým se ve svém psaní věnuje, čas od času také komentuje politické dění. Reakce na její argumenty jsou však zejména na sociálních sítích nezřídka velmi urážlivé a dotýkají se především jejího vzhledu. V srpnu proto například napsala na Twitter: „Připomínka toho, jaké to je být ženská publicistka s postižením na internetu. #TohleJeAmerika v roce 2019: Konzervativní youtuber zmínil můj nedávný výstup na téma #UnFollowTrump. Komentáře? Jsem tlustá, hnusná a vypadám jako sliznatá ryba, balón do průvodu nebo brambora s obličejem.”

„Tak nějak pochybuju, že je ten tlustý troll novinářka. Drsný; mé oči!” je například jeden z nich. „Myslím, že jsem právě viděl hlavu brambory, která se vydává na novinářku,” píše se v dalším. „Melissa Blake. Ježíši podělanej Kriste! Co to je? CO TO JE?????!!!!!”

melissa blake 2

„Lhala bych, kdybych řekla, že mě to nechává chladnou a že je snadné se nad to povznést. Tihle lidé jen sedí doma schovaní za svými klávesnicemi. Nemyslím, že by někomu řekli půl toho, co píšou na internetu, do obličeje,” zamýšlí se v rozhovoru pro BBC.

Rozhodla se proto mnohým diskutérům odpovědět s grácií a vtipem. Začátkem září proto opět na Twitter napsala: „Během posledního kola trollgate lidé říkali, že by mi mělo být zakázáno zveřejňovat fotky, protože jsem příliš ošklivá. Ráda bych proto tuto událost oslavila těmito třemi selfies...” A připojila tři své aktuální autoportréty. Příspěvek se okamžitě začal lavinově šířit - dosud ho sdílelo téměř 30 tisíc lidí a nasbíral kolem 300 tisíc lajků. „Řekla jsem si, že udělám pravý opak a ukážu jim, že mě jen tak nedostanou,” uvedla Melissa pro BBC.

melissa blake 4

Její Twitter pak zaplavila vlna pozitivních zpráv, komplimentů a podpory. „Myslím, že jste moc roztomilá. Máte až nakažlivě radostný obličej! Potřebujeme víc spisovatelů s postižením!” napsala jedna z uživatelek. „Jste jedna z nejvíc odhodlaných, vytrvalých a talentovaných spisovatelek, co znám. Váš krásný obličej na obrazovce mi prozářil den,” přidala se uživatelka Amy Freeman. „Ne. Jste legenda. Sem se všemi selfies! Nikdy nenechte lidi vám určovat, jak máte svou úžasnou podstatu vnímat,” dodal uživatel vystupující jako Jake.

melissa blake 1

Melissa později pro BBC uvedla, že po tom, co se její tweet s autoportréty začal virálně šířit, jí někteří z trollů, kteří ji uráželi, napsali zprávu. „Doufám, že jim mé selfie pomůžou vidět na druhé straně počítače člověka, kterého uráží,” věří. „Myslím, že se zde vracíme k tomu, že by člověk měl jednat s druhými tak, jak by chtěl, aby bylo zacházeno s ním. Vím, že to zní příliš jednoduše a jako klišé, ale myslím, že to je pravda.”

Foto: Melissa Blake