Z oblečení po zesnulých blízkých šije mladá žena medvídky. Pro uchování vzpomínky

Obrázek: mary-mac-small

Mary MacInnes vyrábí roztomilé medvídky z vyřazeného oblečení. To jí přinášejí lidé, kteří chtějí mít upomínku na milovaného člověka. Pro některé je to roztomilá připomínka na dobu, kdy byly jejich děti maličké, pro další je to připomenutí člověka, se kterým nemohou momentálně být, pro jiné způsob, jak si neobvyklým způsobem uchovat vzpomínky na zesnulého člena rodiny nebo i zvířecího mazlíčka.

mary mac 1

Jednadvacetiletá Mary vystudovala módní technologii na Heriot-Watt University ve skotském Edinburghu. Svou kariéru zahájila ve svatebním průmyslu a v pouhých 16 letech vyhrála cenu za nejlepšího mladého podnikatele. Nakonec se však zcela neplánovaně začala věnovat šití Memory Bears (Vzpomínkových medvídků). „Prvního medvídka jsem ušila před pěti lety pro kamarádku. Od té doby se mě neustále někdo ptal, zda mu také medvídka ušiju. Přestala jsem ale, protože jsem se chtěla věnovat škole a svatbám,“ vzpomíná Mary.

mary mac 2

Nakonec byl však o její šité medvídky takový zájem, že už se nyní věnuje pouze jim. Nad jedním takovým medvídkem stráví Mary přibližně pět až šest hodin od návrhu, přes stříhání až po samotnou výrobu a šití. Jejich ceny začínají na 50 librách, liší se pak podle detailů, které si zákazníci přejí – lze do nich zakomponovat vzácné šperky po zesnulých, případně Mary našije medvídkovi malou kapsu například na dopis, vzkaz a podobně. Když si chtějí rodiče uchovat vzpomínku na své děti, když byly ještě malé, Mary jim ušije medvídka z prvních oblečků jejich dětí.

mary mac 3

Mary přiznává, že je tato práce únavná nejen fyzicky, ale i psychicky. „Někdy je to emočně vyčerpávající,“ říká. „Nedávno jsem měla coby zákazníka 37letého muže, který mě prosil, abych ještě před Vánoci vyrobila jeho dvěma malým dcerám medvídky. Trval na tom, že je ihned zaplatí a ještě mi přidal 10 liber, abych je jeho dcerám i předala. Vyšlo totiž najevo, že má rakovinu v posledním stadiu a Vánoc už se nedožije. Celou dobu, co jsem tyhle dva medvídky vycpávala a šila, jsem plakala,“ prozradila Mary, s jakými příběhy se také ve své práci setkává.

mary mac 4

Oblečení a jeho vůně je snad nejvěrnější připomínkou nám blízkého člověka. A proto řada lidí volí možnost nechat si medvídka ušít právě z oblečení těch, kteří již nejsou mezi námi. „Naprostá většina lidí, když si vyzvedávají hotové medvídky, pláče. Z medvídka se stane něco, co mohou pozůstalí daleko lépe obejmout a k čemu mohou promlouvat. A podle zpětných reakcí, které mám, je tohle způsob, jak se snáze vyrovnat s odchodem milovaného člověka,“ vysvětluje.

mary mac 5

Maryinu práci si můžete prohlédnout na její facebookové stránce, Mary Mac. Medvídky posílá i do zahraničí, v současnosti však hlásí, že má kapacitu pro výrobu medvídků naplněnou, a to až do února.

mary mac 6

mary mac 7

mary mac 8

mary mac 9

mary mac 10

mary mac 11

mary mac 12

mary mac 13

Foto: FB Mary Mac