Lidé poslali přes milion dolarů falešně obviněnému muži. Ve vězení strávil 43 let

Obrázek: kevin-strickland

Kevin Strickland strávil 43 let ve vězení v Missouri za trojnásobnou vraždu, kterou nespáchal. Letos na podzim byl z vězení v Missouri konečně propuštěn. Do výkonu trestu nastoupil v roce 1979 a celou dobu trval na tom, že je nevinný a trojnásobné vraždy mladých lidí v roce 1978 se nedopustil.

Svědkyně Cynthia Douglas byla tehdy policií přinucena, aby za vraha označila právě Kevina Stricklanda. Ten přitom uvedl, že se v době činu díval na televizi a ani nebyly nalezeny žádné důkazy, které by jeho osobu spojovaly s vraždami. Cynthia Douglas měla být čtvrtou obětí střelby, podařilo se jí však utéct. Vrah tak zastřelil její přátele, dvaadvacetiletou Sherrie Black, dvaadvacetiletého Larry Ingrama a dvacetiletého Johnyho Walkera. 

Svědkyně Douglas se po letech obrátila na Midwest Innocence Project, který zastupuje a podporuje neprávem vězněné osoby, a chtěla své svědectví odvolat. Než to však stihla udělat, zemřela. Její rodina poté uvedla, že se chtěla dožít Stricklandova osvobození a u soudu svědčila, že Cynthia Douglas tehdy označila za vraha nesprávného člověka. To vedlo loni v listopadu k novému prošetření Stricklandova případu, na základě něhož byl letos skutečně propuštěn. 

Ačkoli se v případě Kevina Stricklanda jednalo o nejdelší dobu neprávem strávenou ve vězení, nemá po propuštění nárok na odškodnění. Jeho zastupující právníci se proto rozhodli uspořádat pro něj sbírku na GoFundMe. Ta nyní dosáhla neuvěřitelné částky více než 1,5 milionu dolarů. „Děkuju soudci, že si našel čas na nové prozkoumání mého případu, cením si toho,“ uvedl Kevin Strickland při rozhovoru s médii po svém propuštění. „Tehdy jsem byl snadným cílem a policie toho využila,“ vzpomíná a připouští, že návrat do života bude složitý.