Lidé na TikToku nabízejí bezpečí svých domovů Američankám, které chtějí podstoupit interrupci

Obrázek: interrupce-usa-main

Lidé z amerických států, v nichž je stále chráněno právo ženy podstoupit interrupci, nabízejí své domovy ženám, kterým jejich domovské státy toto právo odepřely. Stalo se tak po nedávném rozhodnutí nejvyššího soudu, který zrušil rozhodnutí z roku 1973 umožňující ženám podstoupit interrupci. Očekává se, že k zákazu interrupce nyní přistoupí více než polovina amerických států.

Američané nyní nabízejí své domovy ve státech, kde je interrupce stále legální, ženám, jež ji chtějí podstoupit, tu možnost už však nemají. Ženy tak mohou do těchto států odcestovat, využít některou z nabídek bezpečného ubytování, na klinice podstoupit přerušení těhotenství a u štědrých hostitelů se po zákroku zotavit. Těhotné ženy často takto cestují pod záminkou dovolené, návštěvy přátel či kempování. 

Obrázek: 49a67969ace645fe9487e45c8fcbcaf2

„Ve světle nedávných událostí… Žiju v Illinois. Pokud potřebujete bezpečné místo, nabízím pomocnou ruku,“ napsala na TikTok jedna z uživatelek. Jiná žena na TikToku dala ostatním vědět, že pokud by kdokoli potřeboval navštívit deset tisíc minnesotských jezer, nabízí místo k bydlení. Díky hashtagům #roevwade, #empoweringwomen a #womensticktogether zasvěcení a zasvěcené vědí, že se jedná o nabídku bydlení pro ženy, které potřebují podstoupit interrupci. „Pokud potřebujete tady v New Yorku navštívit rodinu, mé dveře jsou vám otevřené a poskytnu vám bezpečnou dovolenou,“ nabízí jiná žena. Hashtagy či slovy, jejichž přenesený význam odkazuje na legální interrupce, dávají ženám z ostatních amerických států vědět, že jsou připraveny pomoci a že v jejich státech je právo žen na interrupci stále chráněno. 

Obrázek: b3007c70d06143c2ae88e3b999b45720

Uživatelé TikToku oceňují tato gesta a píší pochvalné komentáře. „Z každého takového videa mám husí kůži,“ píše uživatel. Jiný uvedl: „Je mi z toho blbě. Mám čtyři dcery. Měly by mít možnost jet kempovat, kamkoli chtějí.“ 

Do nedávného rozhodnutí nejvyššího soudu byla v každém americkém státu alespoň jedna interrupční klinika. Ženy tak měly tato zařízení maximálně hodinu jízdy daleko. Vzdálenost, kterou nyní budou muset ženy překonat, aby podstoupily interrupci, se až několikrát znásobí.

Úvodní ilustrační foto: American Life League