Letištní kontrola ji zadržela kvůli pomůckám k odsátí mateřského mléka. Její příběh podnítil změnu legislativy

Obrázek: kojeni

Emily Calandrelli, popularizátorka vědy, producentka vědeckých pořadů a také matka dvou dětí, vyrazila po deseti týdnech od porodu na první služební cestu. Byl to také první den, který strávila v odloučení od syna. Na mezinárodní letiště v Los Angeles dorazila s lahvičkami a balíčky s ledem, které chtěla během dne využívat k odsávání mléka. Při předletové kontrole se však dozvěděla, že do letadla nemůže být s těmito pomůckami vpuštěna. V sérii tweetů, které se staly virálními, popsala nepříjemné jednání zaměstnanců TSA, agentury provozované Ministerstvem vnitřní bezpečnosti USA, jejímž úkolem je zajištění bezpečnosti leteckého provozu. Tři měsíce po incidentu byla Sněmovně reprezentantů předložena novela zákona o screeningu kojeneckých lahví a dalšího příslušenství.

„Pokud máte s sebou mateřské mléko pro své dítě, nebude to problém. Tak tedy, kde je to dítě?“ Tuto poznámku si Calandrelli podle svých slov vyslechla od zaměstnanců předletové kontroly několikrát. Nakonec se musela balíčků s ledem vzdát a odsát mléko až po pětihodinovém letu do Washingtonu. Médiím následně řekla, že se cítila trapně a měla pocit, že s ní zaměstnanci jednají jako s neposlušným dítětem. „Když jsem odcházela, řekli mi: ,A nepokoušejte se to propašovat znova, dopadne to úplně stejně‘,“ dodala.

Obrázek: kojeni-4

Její příběh vyvolal na sociálních sítích pobouření a řada rodičů se svěřila s podobnými problémy s matoucími a mnohdy nekonzistentními bezpečnostními pravidly. „Pamatuji si, jak jsem letěla do New Yorku z Los Angeles bez své dcery, a měla jsem proto s sebou odsávačku mateřského mléka. ‚Nechtěl bych sedět vedle ní v letadle,‘ komentovali to zaměstnanci se smíchem,“ tweetovala jedna z matek. Jordan Benston, generální ředitelka produkční společnosti Oracle Media, uvedla, že ji kontrola donutila otevřít všechny lahvičky, aby otestovali, zda se opravdu jedná o mateřské mléko. „Maminky v komentářích psaly, že je zaměstnanci TSA donutili vyhodit zásoby mléka, protože nebylo zmrazené. Spousta lidí uváděla, že je přiměli pít jejich vlastní mateřské mléko a tak prokázat, že je bezpečné. Uvědomila jsem si, že to nebyl jen izolovaný incident,“ popsala Calandrelli a zdůraznila, že podle pokynů na webových stránkách TSA nevyžaduje, aby maminky, které odsávají mateřské mléko, cestovaly se svými dětmi. Federální agentura také povoluje přepravu mateřského mléka a balíčků s ledem v příručních zavazadlech. Pouze větší množství tekutin je třeba hlásit agentům TSA. 

Legislativu, která má rodičům usnadnit cestování s mateřským mlékem, nyní představila kongresmanka Katie Porter, na kterou se Calandrelli obrátila. „Měla jsem jedinečný vhled do situace, díky tisícům rodičů, kteří mi podrobně popsaly své vlastní zážitky s TSA při cestování s malými dětmi nebo mateřským mlékem. Z těchto komentářů jsem byla schopná udělat základní analýzu problému,“ vysvětlila Calandrelli. „Kontrolní screening TSA by neměl představovat překážku pro Američany, kteří chtějí pouze udržet své děti zdravé a nakrmené," uvedla v prohlášení Katie Porter. „Jsem hrdá na to, že mohu předložit tento návrh zákona, který rodičům s malými dětmi usnadní cestování."

Obrázek: kojeni-2

Zákon o screeningu lahví a kojeneckého zařízení, který byl poprvé podepsán prezidentem Barackem Obamou v roce 2016, požaduje, aby TSA informovala letecké společnosti a bezpečnostní personál o směrnicích agentury týkajících se cestování s kojeneckou výživou a příslušenstvím. Navrhovaná změna má zákon doplnit například o povinnost konzultovat pokyny pro zacházení s kojeneckou výživou a příslušenstvím se zdravotnickými organizacemi nebo povinnost aktualizovat pokyny každých pět let, aby zohledňovaly vývoj technologií a nových potřeb rodičů.

Agentura TSA prověřila incident, který Calandrelli popsala, a matce se omluvila. „Všechny obavy cestujících ohledně našich procesů prověřování bezpečnosti bereme vážně a jsme odhodláni zajistit, aby se s každým cestujícím zacházelo zdvořile a s úctou. Budeme i nadále spolupracovat s dalšími organizacemi na vylepšení našich screeningových protokolů a zdvojnásobíme počet školení, abychom zajistili důsledné uplatňování našich postupů,“ uvedla v prohlášení. Emily Calandrelli doufá, že její zkušenost přinese změnu v přístupu k pracujícím rodičům. „Chci, aby si lidé uvědomili, jak to ovlivňuje návrat žen do pracovního procesu. Zdá se, že je to jen další zavedený systém, který odrazuje matky od návratu do zaměstnání a nespravedlivě trestá ženy, které chtějí mít rodinu a současně se věnovat své kariéře," uzavřela.

Foto: FB Emily Calandrelli