Autistický chlapec letěl poprvé sám letadlem. Laskavost spolucestujícího ohromila tisíce lidí

Obrázek: landon-letadlo-small

Koncem června se sedmiletý Landon z Las Vegas vydal poprvé sám letadlem navštívit svého otce, který žije v Portlandu. Jeho matka Alexa byla plná obav. Především proto, že Landon je autista. Alexa se obávala, že by jej cesta mohla rozrušit, což by mohlo způsobit nepříjemnosti i dalším cestujícím. Napsala proto dopis člověku, který bude sedět vedle syna, a požádala jej o pochopení a trpělivost. Odpověď, kterou dostala, ji dojala k slzám.

landon letadlo 3

Poslední měsíce ve škole nebyly pro Landona lehké, kvůli autismu se potýkal se šikanou. Proto se rodina rozhodla zpříjemnit mu prázdniny. „Landon byl nadšený, že se uvidí s otcem a bratranci. Letos se mi však narodilo dítě a neměli jsme prostředky na to, aby s Landonem někdo letěl," vysvětlila Alexa Bjornson pro server Bored Panda. „Byl to jeho pátý nebo šestý let, takže věděl co a jak. Jen jsem se obávala, aby to nebylo ,nepříjemné’ jeho spolucestujícím,“ dodala.

Dopis pro neznámého

Na letišti proto napsala dopis adresovaný neznámému cestujícímu na vedlejším sedadle. „Ahoj, tohle je Landon, je mu sedm a dnes letí poprvé sám. Má vysokofunkční autismus, což znamená, že je velmi chytrý a citlivý, ale když je ve stresu, bývá občas přecitlivělý a má sklony k hyperaktivitě. Je možné, že se tě bude opakovaně ptát, jestli už jste tam nebo si pouštět hudbu ve sluchátkách trochu víc nahlas. Kdybys mohl být trpělivý a pomoci mu cítit se dobře a bezpečně, byla bych ti navždy vděčná” uvedla v něm a dodala, že v batůžku má syn také dostatek her, které ho mohou rozptýlit. K dopisu přidala své telefonní číslo a deset dolarů jako dar za pomoc jejímu synovi.

landon letadlo 2

Laskavost spolucestujícího

Když Landonovo letadlo přistálo v Portlandu, dostala matka textovou zprávu, která ji dojala k slzám. „Ahoj, Alexo. Jmenuji se Ben a byl jsem Landonovým spolucestujícím na našem letu do Portlandu. Ptal se, jestli už tam jsme, opravdu často, ale i tak to byl fajn spolucestující. Hráli jsme kámen, nůžky, papír. Je to super kluk a ty jsi šťastná máma,” napsal jí Ben Pedraza. Alexa jeho zprávu zveřejnila na svém facebookovém účtu a ta se stala virální. Mnoho komentujících ocenilo Benovu snahu a pomoc.

landon letadlo 4

Pedraza později uvedl, že ačkoliv většinou v letadle s nikým nemluví, s Landonem se mu cestovalo skvěle. Chlapec si jej získal nejen hrami, ale sdílel s ním i některé neradostné detaily ze svého života. „Svěřil se mi, že je ve škole šikanovaný. Mám synovce s lebečními deformitami obličeje a vím, že kvůli šikaně nenávidí školu. Myslím, že je třeba o tom více mluvit a udělat vše proto, aby se šikaně postavili dospělí i děti,” okomentoval Pedraza, který chce dle svých slov zůstat s chlapcem a jeho rodinou v kontaktu. Deset dolarů od Alexy také na Landonovu počest věnoval organizaci pomáhající autistickým dětem.

Vděčnost

„Cítila jsem naprostou úlevu a vděčnost, když jsem dostala Benovu zprávu. Byla jsem ohromena a plakala jsem, když jsem viděla, že ve světě ještě existuje tolik laskavosti,” shrnula pro Bored Panda Alexa a dodala, že je ráda, že kvůli strachu nebránila synovi v letu. „Dělejte, co si myslíte, že je pro vaše děti nejlepší, a nechte je zažít, co život nabízí. Nemůžeme je učit se bát. Protože jednoho dne tu nebudeme, abychom je vedli, takže musí být připraveni a mít zkušenosti,” vzkázala ostatním rodičům.

Foto: Archiv Alexy Bjornson