České rodiny plní Krabice od bot. Chtějí, aby Ježíšek dorazil i za dětmi z chudých poměrů

Obrázek: krabice-od-bot-small

„Už několik let jsem chtěla požádat o darování krabic od bot pro svoje děti, ale stydlivost mi to nedovolila. Letos jsme ale opravovali střechu a kotel a doslova jsme se vydali ze všech peněz. Jsme normální trošku větší rodina s osmi dětmi, pěti svými a třemi v pěstounské péči, z toho malý je těžce postižený,” říká Táňa*. Před Vánoci má jako většina maminek spoustu práce a výdajů, aby zajistila rodině krásné svátky. Letos jí však nezbyly peníze na dárky pro děti. V předvánočním čase se nezastaví ani paní Jana, máma tří dětí. Dokázala však využít volné chvíle, aby sehnala a rozdala dárky několika stovkám dětí v okolí. Obě ženy spojuje projekt Krabice od bot, akce, v rámci které děti obdarovávají své vrstevníky, kteří neměli tento rok tolik štěstí. Každoroční akce Diakonie Českobratrské církve evangelické tak zajišťuje, že i děti z chudších rodin dostanou dárky, a zároveň učí děti ze zajištěných rodin solidaritě.

krabice od bot 1 V České republice žije podle odhadů Diakonie až sto tisíc dětí, kterým rodiče nemohou zajistit školní potřeby, obědy nebo dárky. Bydlí na ubytovnách, v azylových domech, ale i v rodinách, kterým finance nedovolí užít si pohodové Vánoce. Jednou z nich je rodina paní Táni. S manželem vychovávají pět vlastních dětí a v péči mají také tři chlapce, kteří si prošli zneužíváním a potýkají se s ADHD a mentálním postižením. „Manžel do práce chodí od rána do noci a já se snažím alespoň u nás v obci dělat pokojskou. Letos nás domeček stál dost peněz, ale musíme ho opravovat. Na dárky nám tak prostě nezbývají peníze. Neradi bychom viděli smutné pohledy dětí," vypráví Táňa.

Krabice od bot

Aby se Ježíšek dostal ke všem dětem, zajišťuje již několikátým rokem projekt Krabice od bot. Jeho podstata je jednoduchá. Základem je krabice od bot, kterou rodiče s dětmi naplní dárky, zabalí, označí věkem dítěte a odnesou na nejbližší sběrné místo (Na podrobný návod, jak krabici zabalit, a tipy na dárky se můžete podívat zde). Sběrná místa, která po celém Česku zajišťují dobrovolníci, již předem zjišťují s pomocí úřadů a škol potřeby dětí v okolí a zajistí tak, aby se dárek dostal ke vhodnému dítěti.

„Ne každá rodina, která je ve složité finanční situaci, je klientem sociální služby. Abychom se dostali i k dětem a rodinám, které žádný oficiální systém jako chudé neeviduje, začínáme dělat ,průzkum’ už na jaře. Naši dobrovolníci po celé republice navštěvují ve svém okolí vyloučené lokality, azylové domy, krizová centra, pěstounské rodiny nebo nízkoprahové kluby a zjišťují, pro kolik dětí máme připravit vánoční dárky,“ vysvětluje manažerka projektu Zdeňka Sobotová z Diakonie. Pro některé z těchto dětí tak může být krabice od bot jediným vánočním dárkem.

krabice od bot 4

Krabice online

Před Vánoci má většina z nás času nedostatek. Proto nabízí Diakonie také Krabici online, možnost poslat finanční dar, který bude dětem pomáhat po celý následující rok. Díky dárcům z minulého roku si dnes děti na zahradě azylového domu ve Vlašimi, kde najde ročně útočiště kolem stovky žen a dětí, mohou hrát na nových prolézačkách a houpačkách.

Z darů také Diakonie podporuje celoročně maminky v azylových domech. Děti dostávají nové školní potřeby a maminky nový nábytek a potřeby do domácnosti. „Díky těmto darům bude v příštím roce možné otevřít rozvojové dílny pro děti v nízkoprahovém klubu ve Vsetíně, přispějeme na stravné, školní potřeby a výlety pro děti z azylového domu v Litoměřicích a Soběslavi, ale i na terapii pro rodiny v krizi nebo poradenství náctiletým na Facebooku. Vaše dary mohou opravdu významně změnit život těchto dětí,“ doplňuje Sobotová.

krabice od bot 5

Dárky pro všechny

Krabice od bot má v České republice tradici již od roku 2011, kdy se akce rozšířila z USA do celého světa. Z původního jednoho sběrného místa v Praze vyrostla na letošních 115 míst napříč regiony. Pomocí stovek dobrovolníků, kteří pracují bez nároku na odměnu, se podařilo v minulém roce rozdat přes 38 tisíc dárků a do Krabice online dárci poslali přes půl milionu korun. „O akci je obrovský zájem veřejnosti. Sběrná místa však mohou přijmout jen tolik dárků, kolik jich dokáží rozdat. Každé sběrné místo si dopředu stanovilo počet dárků, které může shromáždit a uplatnit. Na našem webu je rezervační systém, který přesně ukazuje, kolik dárků a pro jakou věkovou skupinu se už vybralo a kolik jich ještě zbývá,“ upřesňuje Sobotová.

krabice od bot 2

Sběrná místa budou letos otevřená od 25. listopadu do 8. prosince. Do projektu se můžete zapojit také jako dobrovolník. Diakonie uvítá pomoc s přijímáním dárků, tříděním, počítáním i rozvážením, zejména v Praze, Brně a Ostravě, ale i v dalších krajích.

krabice od bot 3

*Jméno bylo změněno z důvodu ochrany soukromí

Foto: Krabice od bot