Její synové nosí do školy tampony a pomáhají spolužačkám. Matka tak bojuje proti tabuizaci menstruace

Obrázek: tampony-synove-small

Americká blogerka Tara Ahrens zveřejnila ve facebookové skupině fotografii svých dospívajících synů, kteří jí pomohli s nákupem první podprsenky pro mladší sestru. Dodala, že chlapci také nosí v batohu vložky a tampóny pro případ, že by některá z jejich kamarádek nebo spolužaček potřebovala pomoci. Příspěvek získal velkou popularitu a řadu reakcí. Tara uvedla, že se výchovou svých synů snaží zbořit dosud existující tabu kolem menstruace a ženských témat.

tampony synove 1

Podle Tary byla většina z komentářů u jejího facebookového příspěvku pozitivní. „Mnoho žen přiměl sdílet hororové příběhy z jejich mládí, kdy zoufale potřebovaly hygienické potřeby a neměly je. Jedna paní se svěřila se vzpomínkou na den, kdy jí menstruační krev znečistila šaty. Tehdy jí její kamarádka půjčila mikinu, aby si ji ovázala kolem pasu. Ve většině příběhů se však opakovala témata ponížení, hanby a bezmoci,” napsala Tara ve svém blogu pro CafeMom. „Mnoho žen také připomnělo, že jejich otcové nebo manželé by nikdy nešli do obchodu pro vložky,” dodala.

Pomoc v případě krize

Tara si přečetla článek o ženě, která začala krvácet v průběhu vysokohorské túry. Naštěstí však jeden z přítomných mužů měl v batohu tampony a ženě pomohl. Příběh Taru motivoval k tomu, aby začala o ženských potřebách otevřeně mluvit se svými syny, šestnáctiletým Elijahem a patnáctiletým Micahem. Následně je požádala, aby řekli svým přátelům, že se na ně v případě krize mohou obrátit o pomoc. Ač se takový krok může zdát zbytečný, Tara poukazuje na studii z letošního roku, podle které 92 procent amerických studentů středních škol uvedlo, že by ve škole chtěli mít k dispozici hygienické produkty. Ty však nabízí pouze 42 procent škol. Když chlapci mluvili o problematice s kamarády a spolužáky, reakce byly zprvu rozpačité, někdy i posměšné. Mnozí přátelé i učitelé však jejich nápad ocenili.

tampony synove 2

Kritika

Tařin příspěvek na sociální síti se ale setkal i s kritickými komentáři. „Nejobvyklejší a nejpřekvapivější kritikou bylo, že moji chlapci nějakým způsobem nutí tampony neznámým lidem. Pravda ale je, že kluci o tom diskutovali se svými přáteli,” popsala Tara pro server Upworthy. Další častou připomínkou dle ní bylo, že by se dívky a ženy měly o sebe postarat samy. „Podle výzkumů až polovina dívek po celé zemi občas nejde do školy kvůli nedostatku hygienických produktů. Ve škole mých synů jsou studenti, kteří nemají mámu nebo jinou ženu, která by se o ně starala. Máme i studenty, kteří nemají domov. Naznačovat, že každý má přístup ke stejným zdrojům, je špatně,” okomentovala Tara.

tampony synove 3

Někteří komentující se také posmívali myšlence, že by dospívající dívka požádala chlapce o tampon nebo vložku. „Mýlí se! V den, kdy vyšel můj příspěvek na blogu, přišel Elijah domů a potřeboval doplnit zásoby. Jedna z jeho kamarádek ten den potřebovala pomoci,” reaguje Tara.

Stigma

„Skutečnost, že ženy byly označovány jako ,nečisté’, je stigma, které stále existuje. Ženám bylo říkáno, že jejich myšlenky jsou ,bláznivé’ nebo ,nečisté’ na základě jejich menstruačního cyklu,” komentuje Tara tabu, které kolem menstruace stále existuje. „Když tyto věci normalizujete ve své vlastní rodině pravidelnou diskusí, stanou se pro vaše děti normální,” říká. „Menstruace je stále tabu, ale snažím se vychovávat muže, kteří ji vnímají,” dodala.

Foto: Tara Ahrens