Násilí či sexuální predátory zhmotňuje humorná novozélandská kampaň proti online hrozbám

Obrázek: kampan-online-nz-small

Projekt novozélandské vlády spustil veřejnou kampaň zacílenou na zvyšování povědomí o typech nebezpečí, která hrozí dětem a mladistvým online. Vznik kampaně souvisí s globální pandemií covid-19, kvůli které trávila mládež na Novém Zélandu na internetu podstatně víc času než obvykle.

 

Kampaň nese název Keep it Real Online (Neztrácej v online prostoru kontakt s realitou) a s využitím odlehčených tematických videí upozorňuje na konkrétní nástrahy, které mohou děti online potkat. Nezapomíná ani na rodiče, kterým názorně předvádí, jak nejlépe zapříst s dětmi hovor na ožehavá témata.

Krátké spoty zveřejnil na ukázku i server famouscampaigns.com. Videa se věnují tématům, jako je sledování online porna, přístup k nevhodným internetovým obsahům jako je například násilí, či komunikace a navazování potenciálně riskantních online vztahů s anonymními uživateli. Ve zřejmě nejvýraznějším videu zazvoní u dveří předměstského domu nahá dvojice „prototypických“ komerčních pornoherců. Když jim překvapená paní domu otevře, vysvětlí jí, že její syn v předpubertálním věku právě sledoval jejich video, což má ostatně ve zvyku často, a využívá k tomu mnohé online kanály. Závěrem ji poprosí, zda by synovi nevysvětlila, že věci, které ve videu s nimi vidí, nemají s tím, jak jejich reálný sexuální život vypadá, nic společného. Když se v pozadí objeví samotný školák a vidí na prahu domu své „hvězdy“, šokovaně upustí na zem misku s jídlem. V závěru videa matka oslovuje syna s cíleným záměrem si s ním na ožehavé téma pohovořit.