14letá dívka navrhla protetickou ruku chrlící třpytky. Oslnila firmy. Svůj hendikep proměnila v superschopnost

Obrázek: jordan-reeves-small

Je designérkou, vynálezkyní a aktivistkou. Čtrnáctiletá Jordan Reeves se narodila bez ruky. To, co se na první pohled může zdát jako hendikep, dokázala změnit v superschopnost. Za svou práci a aktivitu již získala několik ocenění, spolupracovala se známými designéry i světoznámými firmami. Nyní předává vědomosti dalším dětem s tělesným postižením, aby byl jejich hlas ve společnosti slyšet.

jordan reeves 1

Když Jordan přišla na svět bez jedné končetiny, její otec prohlásil, že se narodila taková, jaká má být (born just right). Tato fráze se v rodině vžila. Rodiče, kteří v té době neměli bližší informace o potřebách dítěte s hendikepem, se pro toto téma nadchli. Matka Jen pracující jako novinářka založila blog s názvem Born Just Right, na němž začala podrobně popisovat své zkušenosti. V průběhu let se blog stal centrem online komunity rodičů s dětmi žijícími s hendikepem končetin.

Projekt Jednorožec

Jordan byla už jako malé dítě velmi aktivní. Tančila, hrála baseball, basketbal a věnovala se hře na hudební nástroje. Před čtyřmi lety se zúčastnila tábora Superhero Cyborgs 2.0 v San Francisku, kde dostala za úkol vymyslet vylepšení pro svou ruku. A protože Jordan miluje třpytky, navrhla a na 3D tiskárně vyrobila protetickou končetinu, která ozdobné dekorace chrlí proudem. Tento „malý” vynález vyvolal velkou bouři.

jordan reeves 2

Superhrdinská ruka strhla tak velkou vlnu zájmu veřejnosti i některých firem, že se Jordan svému „Unicorn projektu” začala věnovat s plným nasazením. Prototyp končetiny představila na několika velkých akcích po celé zemi, s pomocí návrhářů vymyslela další vylepšení a postupně rozvíjela také svůj aktivismus, jehož tématem je především snaha o zahrnutí tělesně hendikepovaných dětí do procesu tvorby hraček i podpůrných pomůcek.   

Především poslední jmenovaná aktivita upoutala pozornost hračkářského giganta Mattel, který se v posledních letech zaměřuje na výrobu inkluzivních panenek. Spolupráce firmy s dívenkou dala vzniknout originální Barbie s protetickou rukou. 

Born Just Right 

Jordan využila svoji odlišnost jako zdroj tvůrčí síly. Připouští ale, že způsob, jakým se lidé dívají na její paži, je stále frustrující. „Ta nejtěžší část postižení je nechtěná pozornost. Někdy bych vážně chtěla být neviditelná," uvedla dívka. „Chci být vidět díky své osobnosti, ne kvůli postižení, protože si myslím, že mám skvělou osobnost,“ dodala.

jordan reeves 3

Všechny zkušenosti, které díky své aktivitě vstřebala, chce nyní předávat dál. Před třemi lety proto Jordan a Jen přetavily fungující podpůrnou komunitu kolem blogu Born Just Right v neziskovou organizaci, která učí děti designu a práci s technologiemi. „Snaží se předávat své znalosti v oblasti designu, aby více dětí mohlo nabídnout firmám své schopnosti a rady ve výrobě pomůcek pro hendikepované," vysvětlila Jen. Nadace zorganizovala již několik pětidenních worshopů, na kterých dala dětem příležitost přivést na světlo světa fantastické nápady ve spolupráci s designéry a inženýry z celé země.  

V létě minulého roku Jordan také vydala knihu Born Just Right, která přibližuje životní zkušenosti dospívající dívky s hendikepem. A co plánuje talentovaná teenagerka v budoucnosti? „Myslím, že chci být designérkou a navrhovat skvělé věci pro usnadnění přístupu, ale také obecně skvělé věci," uzavřela.

Foto: FB Born Just Right