Ilustrace studenta medicíny zaujala statisíce lidí. Poprvé viděli plod zobrazující černošské dítě

Obrázek: ilustrace-cernosske-dite-main

Lidé s tmavší barvou pleti jsou obecně méně zobrazováni v reklamách nebo na etiketách výrobků, většina z nás si ale neuvědomuje, že je nenajdeme ani na ilustracích v učebnicích medicíny nebo encyklopediích. Na lékařských schématech standardně vídáme bělochy a málokdo se nad tím pozastavuje. Chidiebere Ibe, medik z Nigérie, se to rozhodl změnit. 

Chidiebere Ibe je absolventem bakalářského studia chemie na University of Uyo v Nigérii. Nyní studuje medicínu na Kyjevské lékařské univerzitě na Ukrajině. Nadšeně se také věnuje samostudiu ilustrativní kresby. Jeho nákresy jsou originální, zobrazují totiž černochy. „Lidé většinou používají to, co znají. Ilustrace vznikaly většinou na západě, a proto zobrazují bělochy. Tady v Africe jsou lékařské ilustrace vzácné a nikdo se zobrazování černochů nevěnuje. Řekl bych, že není záměrem nás ignorovat, svědčí to spíše o nedostatku zkušeností či znalostí,” uvedl Ibe pro server Bored Panda. 

Obrázek: ilustrace-cernosske-dite-3

Chidiebereovu kresbu plodu v těle matky sdílela uživatelka Twitteru Aliyah s konstatováním, že nikdy předtím neviděla na ilustraci černošské dítě. Její zkušenost zřejmě není ojedinělá, zpráva totiž zaujala statisíce lidí a začala se virálně šířit. Mohlo by se zdát, že barva kůže není relevantní, děti přece vypadají všechny stejně. Chidiebere ale vysvětluje, že jde o důležitý detail. Není důvod, proč by lidé tmavších odstínů pleti také neměli být zobrazováni v lékařských knihách, rozmanitost schémat je navíc důležitá i z lékařského hlediska.

Obrázek: ilustrace-cernosske-dite-1

„Učebnice jsou nezbytné pro lékařský výcvik. Provázejí zdravotníky stavy, se kterými se během své praxe setkají. Mnoho stavů a ​​příznaků ale vypadá odlišně na pacientech tmavé pleti,” vysvětluje medik s tím, že největší rozdíly lze pozorovat u kožních onemocnění. Chidiebere dodává, že jeho tvorba je výzvou, jelikož všude nacházel jen ilustrace bělochů. „Jsem vlastně lékařský ilustrátor samouk. Je to pro mě těžké, protože na internetu nebyly žádné materiály. Nebyly žádné zdroje, žádná videa na YouTube. Vše jsem se musel naučit sám," uzavírá.

Obrázek: ilustrace-cernosske-dite-2