„Hrát může kdokoliv bez ohledu na hendikep,“ říká James Martin, první herec s Downovým syndromem, který získal Oscara

Obrázek: james-2

James Martin, barista ze Starbucks a herec s Downovým syndromem, se zapsal do historie, když se 12. března 2023 stal prvním člověkem s Downovým syndromem, který získal Oscara. Ocenění si vysloužil rolí v krátkém hraném filmu s názvem An Irish Goodbye.

James měl na 95. udílení cen Akademie více důvodů k oslavě. „Tato cena je vlastně dnešní druhá nejdůležitější věc, protože James má narozeniny," prozradil režisér Tom Berkeley. „Zbytek našeho času bychom rádi využili k tomu, abychom mu zazpívali,” dodal, načež celý sál Dolby Theatre v Los Angeles popřál dojatému Jamesovi vše nejlepší písní Happy Birthday. 

Obrázek: james-4

James Martin ve 23minutovém dramatu An Irish Goodbye v režii Rosse Whitea a Toma Berkeleyho ztvárnil postavu Lorcana, který se po smrti matky znovu setkává se svým bratrem Turloughem (Seamus O'Hara). Martinův výkon byl kritikou chválen a on a jeho kolegové vystoupili na pódium, aby převzali cenu za nejlepší hraný krátký film. Navzdory velkému úspěchu James později prozradil, že se vrátil ke své práci ve Starbucks v Belfastu. V rozhovoru pro Daily Mail vysvětlil, že jej péče o zákazníky naplňuje. Na částečný úvazek pracuje také jako šéfkuchař v nedaleké italské restauraci Scalini's, kde připravuje česnekový chléb, masové kuličky, saláty, mušle a chipsy. 

V dřívějším rozhovoru se Martin podělil o zkušenosti herce s Downovým syndromem. „Hrát může kdokoliv bez ohledu na hendikep,” zdůraznil. „Vezměte si Stephena Hawkinga v epizodě seriálu Simpsonovi," připomněl. „Byl to fantastický herec, věděl, co dělá. Vždycky říkám lidem, nesuďte knihu podle obalu," dodal s tím, že je důležité jednat s hendikepovanými lidmi jako s dospělými. 

Obrázek: james-5

Irský prezident Michael D. Higgins ocenil irský filmový průmysl a jeho přínos pro irskou společnost. Společně s manželkou Sabinou Coyne také v oficiálním prezidentském sídle Aras an Uachtarain uspořádali v den svatého Patrika recepci na podporu irských filmových, audiovizuálních a múzických umění. Jamesova výhra je významná nejen tím, že je prvním Oscarem oceněným člověkem s Downovým syndromem, ale také proto, že zdůrazňuje důležitost inkluze a reprezentace v zábavním průmyslu. Lidé s hendikepy jsou ve filmu a televizi většinou nedostatečně zastoupeni a jejich příběhy zaznívají pouze sporadicky. V posledních letech vzrostl v Hollywoodu zájem o rozmanitost poháněný úspěchem filmů jako Black Panther nebo Crazy Rich Asians. Tato díla ukázala, že příběhy minorit nebo méně reprezentovaných komunit mohou být komerčně úspěšné a pozitivně hodnocené kritikou.