„Nelitovat je, ale pomoci, kde potřebují,“ říkají zakladatelky mobilního hospicu

Obrázek: hospic-holubice-small

S cílem prožít poslední okamžiky doma bez bolesti a se svými nejbližšími, vzniká nový mobilní hospic Bílá Holubice v Dolním Újezdu u Litomyšle. Stojí za ním zdravotní sestry Ladislava Částková a Barbora Plíhalová. „Hlavním záměrem domácího hospice je navrátit péči o vážně nemocné umírající klienty do jejich domácího prostředí, umožnit rodinám postarat se o své blízké a zajistit umírajícím důstojné prožití posledního období života,“ říkají.

Bílá Holubice se chce zaměřit na péči především o onkologické pacienty, ale také o jejich rodiny. „Služba je určena nejen pro těžce nemocné, ale i jejich rodinné příslušníky a blízké,
pečující osoby a ostatní, kteří tuto pomoc potřebují, nebo se na péči chtějí připravit,“ uvádí hospic na svém webu. Zároveň si klade za cíl motivovat k odvaze ty, kteří se obávají, zda péči zvládnou. Díky sociálnímu poradenství, které hospic také poskytuje, se rodiny umírajících pacientů navíc dozvědí o možnostech zapůjčení zdravotních
a kompenzačních pomůcek, žádostech o příspěvek na péči či další dávky nebo o dostupnosti a možnosti paliativní péče.

Ač se Ladislava Částková a Barbora Plíhalová zaměřují na péči o onkologické pacienty, jsou to pro ně především lidé s různým přístupem ke svému osudu. „Nelitovat je, ale soucítit s nimi a pomoci jim, tam kde potřebují,“ popisuje pro HFC přístup k pacientům Částková. „Odměnou jsou pak nádherná setkání s lidmi v nejtěžším životním období, kde je přes všechnu bolest a smutek cítit pravda a láska,“ doplňuje.

Jejich přístup a péče rodinám pacientů přináší uklidnění a pocit, že na to nejsou sami. „Nabízíme svůj čas, čas si v klidu promluvit, čas na objetí a slova útěchy,“ pokračuje Ladislava Částková. Podle Barbory Plíhalové je v práci pro rodiny umírajících pacientů, ať už to jsou pacienti onkologičtí či jiní, nejdůležitější pomoci jim, aby strávili poslední chvíle tam, kde to mají nejraději a s lidmi nebo člověkem, s nimž strávili svůj život. „Ráda bych, abychom pomohli lidem najít smíření a klidn a těle i na duši. Zároveň bych chtěla naplnit vizi, kdy budeme pomáhat rodině zemřelého i po jeho odchodu. Nezavřeme za nimi dveře, ale budeme tu pro ně i v době smutku,“ svěřuje se s přáním Plíhalová.

Protože je péče hospicu hrazena samotnými rodinami a z velké části dárci, můžete jejich fungování podpořit a rodinám tak v těžkých chvílích ulevit. Pomoci můžete několika způsoby, například koupí trička s bílou holubicí, přívěšku na klíče s žetonem nebo nákupní tašky se zapínacím pouzdrem a dalších propagčaních předmětů. Hospic a rodiny, které jeho služby potřebují, můžete podpořit i zasláním libovolné finanční částky na účet 123-1222480227/0100.

V současné době potřebují Ladislava Částková a Barbora Plíhalová nejvíce auto, kterým by dojížděly za klienty a jejich rodinami. „Je pro nás velmi důležitý spolehlivý automobil, kterým budeme jezdit ke klientům na návštěvy a využívat ho i k rozvozu zdravotnických pomůcek, jakou jsou polohovací lůžka, WC křesla či chodítka,“ vysvětlují. Z toho důvodu vznikla na darovacím portálu Znesnáze21 finanční sbírka. Z cílové částky stanovené na 250 000Kč se dosud podařilo vybrat téměř 121 000Kč a do konce sbírky stále zbývá 22 dnů.

„Každé setkání s pozůstalými mi vhání slzy do očí. Ne ze smutku, ale z jejich radosti a vděku, že jim bylo dopřáno doprovodit svého blízkého až do konce,“ uzavírá Ladislava Částková.

Ilustrační foto: Pixabay