Hlídání dětí na soutěžích. Odcházející olympijská vítězka chce zanechat důležité dědictví

Obrázek: allyson-felix

Jedna z nejslavnějších světových atletek, jedenáctinásobná olympijská medailistka Allyson Felix, byla dlouhé roky inspirací pro sportovce i matky po celém světě. Nyní ve spolupráci se svým sponzorem Athleta a neziskovou organizací &Mother poskytuje praktickou pomoc, kterou sportovkyně, jež se staly matkami, dosud postrádaly - bezplatnou péči o děti. „Společnost nám říká, že když porodíte dítě, máte své nejlepší chvíle za sebou. Ale tak to absolutně není. Já sama jsem toho příkladem,“ řekla matka tříleté Camryn médiím.

Na letošním mistrovství USA v atletice poskytli Allyson a její partneři bezplatnou péči o děti sportovců a podpůrného personálu. Děti si pod dohledem společně hrály v místním hotelovém tanečním sále. Nápad vyplynul ze situace, které byla Allyson před pár lety na závodech v Arkansasu svědkem. Její běžecká kolegyně neměla hlídání pro dítě. „Během závodu si její dceru předávali sportovci i další lidé z týmu. Pamatuji si, že když jsme následně závod sledovali v televizi, slyšeli jste její dítě plakat,“ popsala atletka.

Obrázek: hfz-3

Péči o děti pak uvedla jako jednu z hlavních ‚překážek‘ kariéry, kterým sportovkyně čelí. „Žádná žena by si nikdy neměla vybírat mezi kariérou a rodinou. Naším cílem je učinit z dostupného hlídání dětí standardní nabídku pro pracující maminky. Doufám, že naše činnost pomůže zvýšit povědomí o potřebě lepšího systému péče o děti, ve sportu i mimo něj," dodala. „Díky tomuto pilotnímu programu máme příležitost prozkoumat možnosti péče o děti na ‚netradičních‘ pracovištích," uvedla organizace &Mother, jejíž spoluzakladatelkou je Allysonina týmová kolegyně a dvojnásobná mistryně světa Alysia Montaño. „Sportovci a trenéři nemohou pracovat z domova, většina existujících možností hlídání dětí pro ně není využitelná kvůli rozvrhům soutěží a cestování. Věříme, tyto výzvy dokážeme vyřešit.“

Obrázek: hfz-6-2

Allyson Felix a její partneři nabízejí kromě bezplatné péče o děti na závodech také granty ve výši 10 tisíc amerických dolarů sportovkyním s dětmi. Během loňského roku bylo rozděleno 200 tisíc dolarů. Na seznamu příjemců najdeme například Aliphine Tuliamuk, vítězku olympijského maratonu, která porodila své první dítě před hrami v japonském Tokiu, na nichž reprezentovala Spojené státy, mistryni světa v jízdě na bobech Elanu Meyers Taylor nebo zlatou medailistku v para-cyklistice Jamie Whitmore.

Obrázek: hfz-5-3

„Granty na péči o děti od Athlety a Nadace pro ženské sporty jsou pro tyto ženy zásadní změnou. Ne všichni profesionální sportovci mají to štěstí mít sponzora nebo jinou finanční podporu, takže granty jim umožňují trénovat a cestovat s menším stresem nebo bariérami. Zatím jsme podpořili 23 sportovců,“ shrnula Felix, která v dubnu oznámila, že tato sézona bude její poslední. Svoji slavnou sportovní kariéru začala s touhou po ocenění, postupně se však stala něčím více. „Tato sezóna pro mě není o medailích, ale o zvyšování povědomí o důležitém problému, kterému čelí všechny maminky, včetně těch sportujících. Když přemýšlím o světě, ve kterém Cammy vyroste, nechci, aby ona, nebo jakákoli jiná žena nebo dívka, musela bojovat v bitvách, které jsem vedla já,“ uzavřela medailistka.

Foto: FB Allyson Felix