Skotské aerolinky mají prvního pilota dopravního letadla s HIV. Vybojoval změnu předpisů

Obrázek: james-bushe-small

James Bushe je podle všeho prvním pilotem žijícím s HIV, kterému se podařilo získat licenci na komerční lety. Byl to právě jeho příběh - tehdy vystupoval pod pseudonymem Anthony - který v roce 2017 rozpoutal diskusi na téma diskriminace HIV pozitivních lidí v letectví. Právě jeho diagnóza měla být totiž důvodem, proč mu byla licence odepřena, když se snažil nastoupit na výcvik u společnosti easyJet. Dnes díky svému snažení létá u skotských aerolinek.

Britský Úřad pro civilní letectví totiž nařízení z pera Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) tehdy vykládal tak, že pilot, který se nakazil virem HIV už po získání licence, může v létání pokračovat, avšak jen v přítomnosti druhého pilota. Těm, kteří s touto diagnózou chtěli licenci teprve získat, měla být možnost odepřena. Nebylo jim totiž vystaveno potřebné zdravotní osvědčení, aby mohli výcvik podstoupit.

james bushe 1

Nakažení virem HIV bylo předmětem restrikce podobně jako řada dalších onemocnění nebo zdravotních obtíží - mezi nimi například astma, problémy se srdcem nebo některé alergie. Právě nová úspěšná léčba lidí žijících s tímto virem pak podle deníku Independent přinutila úřad k revizi. Neprokázalo se totiž, že by piloti nakažení virem měli nějaká omezení ve schopnosti letadlo řídit. „S každým dalším odmítavým e-mailem mi čím dál víc docházelo, jaké stigma život s HIV znamená. Styděl jsem se, když mi bylo opakovaně řečeno, že můj stav sám o sobě mi neumožní stát se pilotem,” řekl jednatřicetiletý pilot před časem pro Independent.

james bushe 2

Ke změně nakonec díky jeho snažení skutečně došlo a James Bushe tak poprvé sedl do kokpitu dopravního letadla letos v lednu, a to u skotské společnosti Logonair. Jednalo se o krátký let z Glasgow do Stornoway. „Cítím neskutečnou hrdost a privilegium, že mohu být v této pozici. V průběhu času totiž nastal moment, kdy jsem si nemyslel, že to bude možné,” uvedl pro BuzzFeed News. Vedení společnosti se o diagnóze dozvědělo až po jeho nástupu do práce. A podle něj se zachovalo skvěle a vyjádřilo mu podporu.

Přestože v médiích zpočátku vystupoval pod pseudonymem, rozhodl se po úspěchu ve změně regulí a zdárném absolvování výcviku vystoupit pod svou skutečnou identitou. „Chtěl jsem přinést zprávu všem dalším, kteří s HIV žijí a kteří se mohou setkávat s diskriminací a překážkami, když se chtějí stát piloty. Dát jim vědět, že to je možné,” uvedl James. Dodává, že mu v odhodlání svůj příběh naplno zveřejnit dopomohl příběh rugbyového hráče Garetha Thomase, který zprávu o své HIV pozitivitě zveřejnil vloni v září. „Pomyslel jsem si, že každý, kdo má možnost tematizovat stigma kolem lidí s HIV, a zároveň má podporu svého okolí, by to měl udělat.”

james bushe 3

Radost neskrývá ani Nathan Sparling z organizace HIV Scotland, která spustila na toto téma ve spolupráci s Jamesem kampaň. „Je opravdu strhující, že někdo nevzal ne jako odpověď. Během kampaně za námi chodili lidé a říkali: ‚Také jsem se chtěl stát pilotem, ale předpokládal jsem, že se pravidla nikdy nezmění.’ James udělal vše, co bylo v jeho silách, aby ke změně došlo. A nejen to. Pokračoval a stal se z něj komerční pilot.”

Foto: Archiv Jamese Busheho