Snímky z hinduistické gay svatby dobývají internet. „Dávají ostatním naději,” říká ženich

Obrázek: gay-svatba-hindu-small

gay svatba hindu 11

Aditya Madiraju potkal Amita Shaha v jednom z malých newyorských barů, kde oba žijí, před třemi lety na oslavě narozenin. Padli si do oka a od toho večera jsou spolu. Přestože úspěšný choeograf Amit říká, že jsou každý povahově úplně jiný, rádi by spolu strávili zbytek života. A proto se letos vzali.

gay svatba hindu 1

Začátkem roku podstoupili civilní sňatek, toužili však také podle svých slov uctít vlastní indické kořeny. A tak v polovině července absolvovali tradiční svatební obřad v hinduistickém chrámu. „Adityovi rodiče žijí v Indii a zrovna v té době se nás chystali vůbec poprvé ve Spojených státech navštívit. Byla to tedy ideální příležitost,” popsal pro indický Vogue Amit.

gay svatba hindu 2

V samotné Indii donedávna platil zákaz homosexuálního styku pod pohrůžkou vězení. Zákon známý pod číslem 377 byl v zemi zaveden pod správou Britů v roce 1861. Před rokem ho pak indický Nejvyšší soud označil za protiústavní a zákon byl zrušen. Gayové, lesby, bisexuálnové a trans lidi se však v těchto komunitách velmi často setkávaí s nepochopením i nadále. A to platí také pro četné tradiční komunity Indů po celém světě, mimo Indii. I proto měli Aditya s Amitem obavy, jak budou rodiče na jejich coming out reagovat. Po prvním společném roce se však rozhodli navzájem rodinám představit. K jejich úlevě vše dopadlo dobře. „Máme velké štěstí, že máme rodiče, kteří nás velmi podporují,” uvedl Amit.

gay svatba hindu 3

Tradiční hinduistický obřad se konal v mramorem zdobeném chrámu BAPS Shri Swaminarayan Mandir v New Jersey a oba ženiši byli oblečení do tradičních bohatě zdobených indických košil (kurta). Následovala zahradní párty, kde nechyběla ani typická hinduistická výzdoba v podobě řetězů z afrikánů.

gay svatba hindu 4

Přestože se obřadu a následné slavnosti účastnila jen úzká rodina a nejbližší přátelé, stal se z události celosvětový hit. Dokumentovala ho totiž fotografka Charmi Peña. Krátce po zveřejnění fotografií na sociálních sítích se snímky začaly virálně šířit. A nejen po Spojených státech, ale také v Indii. „Věděla jsem, že dokumentuju něco velkého pro indickou komunitu. A má intuice se pak potvrdila prostřednictvím kvanta zpráv od LGBTQ lidí, kteří psali, že jim snímky dodávají naději,” uvedla autorka fotografií pro server Bored Panda. „Na reprezentaci záleží. A to, když vím, jak pozornost upřená na ně pomáhá druhým, je pro mě strašně naplňující.”

gay svatba hindu 5

Podobně to vnímá i jeden z novomanželů Amit. „Vůbec jsme si neuvědomili, jaký dopad by mohla jednoduchá svatba v chrámu mít na lidi po celém světě, kteří hledají naději. Pro přijetí, toleranci a štěstí žádný recept není. Jen musíte najít toho správného partnera, se kterým ten společný krok uděláte. Dejme pravdě naší lásky možnost mluvit sama za sebe,” uzavírá.

gay svatba hindu 6

gay svatba hindu 7

gay svatba hindu 8

gay svatba hindu 9

gay svatba hindu 10

Foto: Charmi Peña