Herečka už roky bojuje s roztroušenou sklerózou. Nyní Selma Blair velmi emotivně odstoupila z taneční soutěže

Obrázek: selma-blair

Americká herečka Selma Blair se již dlouhé roky potýká s vážnými zdravotními potížemi způsobenými roztroušenou sklerózou. I přesto se zúčastnila letošního ročníku taneční soutěže Dancing With The Stars, v Česku známé jako StarDance...když hvězdy tančí, a dokázala v ní se svým tanečním partnerem Sashou Farberem tančit pět týdnů. Ačkoli musela ze soutěže kvůli zdravotnímu stavu odstoupit, zanechala v ní pro vřeejnost významnou stopu odvahy a odhodlání.

Od roku 2011, kdy porodila syna Arthura, se Selma Blair, známá ze snímků Velmi nebezpečné známosti, Brownovo requiem či Pravá blondýna, potýkala se zdravotními problémy. Bolela ji krční páteř, potýkala se se silnými závratěmi, měla problémy s chůzí a ztrácela cit v noze. Ač to jsou běžné příznaky roztroušené sklerózy, diagnostikována jí byla až v roce 2018 po magnetické rezonanci. „Magnetická rezonance nebyla zdaleka tak děsivá jako neschopnost ovládat tělo a to, jak se mi neustále odcizovalo,“ vzpomíná Blair. Vyšeření odhalilo 20 lézí pokrývajících mozek a diagnóza byla jasná – nevyléčitelné autoimunitní onemocnění, které narušuje schopnost centrálního nervového systému komunikovat se zbytkem těla.

„Tolik let mi bylo špatně. Neustále jsem hledala pomoc. A tak když mi v roce 2018 sdělili diagnózu, nesmírně se mi ulevilo. Byl to začátek mého osobního uzdravování,“ vzpomíná Selma Blair. Její zdravotní stav se však nadále zhoršoval. Měla problémy s ovládáním pohybů těla, chodila o holi a třásl se jí hlas. „Špatně vidím a oblékání je na ho*no,“ uvedla tehdy v rozhovoru pro Vanity Fair. Poté nastoupila na jiný druh léčby, od které si její lékař sliboval, že ze Selmy bude za rok jiný člověk. 

Selma Blair se skutečně začala uzdravovat a v období remise, tedy bezpříznakovém stavu, přišla možnost účastnit se soutěže Dancing With The Stars. Se svým tanečním partnerem Sashou Farberem patřili k favoritům a jejich výkony skvěle hodnotila také porota. Nicméně ne všechno jde vždy tak, jak si člověk přeje, i přesto, že dělá maximum. „Víš, že během celé soutěže jsem pod dohledem lékařů. Přišly výsledky a všechno nasvědčuje tomu, že už nemůžu dál tančit,“ sdělila se slzami v očích svému tanečnímu partnerovi. „Dělala jsem, co jsem mohla, ale dalším působením v soutěži bych si mohla přivodit rozsáhlé poškození těla,“ vysvětlila a dodala, že se ale nesmírně těší na jejich společný poslední tanec. 

Během jejich posledního vystoupení většina přítomných plakala. Selma Blair se tak elegantním waltzem velmi emotivně rozloučila jak se soutěží, tak se svými přáteli a kolegy, které v soutěži potkala. Svým odhodláním, odvahou, ale i ukončením svého působení v soutěži, když už tělo vysílá varovné signály, dokázala, že je velkou inspirací i motivací ostatním, kteří bojují nejen s roztroušenou sklerózou. Svému 11letému synovi Arthurovi, který byl jejím oddaným fanouškem a kterého vychovává sama, vzkázala: „Někdy nám do života vstoupí velmi nepříjemné věci, které musíme udělat. Tak je udělej s úsměvem. Miluju tě nejvíc na světě.“

Foto: Wikipedia