Servírka bránila rodinu před rasistickými urážkami. Lidé jí poslali desetitisíce dolarů spropitné

Obrázek: gennica-cochran-small

Gennica Cochran pracuje jako servírka v restauraci Lucia v Carmel Valley v Kalifornii. Na začátku července se dostala do konfliktu se zákazníkem urážejícím asijsko-americkou rodinu, která přišla do restaurace oslavit narozeniny. „Přišli jsme oslavit narozeniny mé tety,“ uvedla Jordan Chan pro KION. „Zpívali jsme happy birthday a fotili jsme se. A potom zničehonic nás začal ten muž urážet.“ Poté, co začala muže nahrávat, vyzvala ho, aby zopakoval, co jim před chvílí řekl.

Muž se nejdříve k ničemu neměl, poté ukázal rodině vztyčený prostředníček a nakonec posměšně řekl: „Trump s vámi vy*ebe. Vypadněte, ku*va odtud, vy zas*aný Asiati!” a vstával od stolu. Do toho vstoupila na obranu hostů servírka Gennica a muži přikázala, aby opustil restauraci. „Ne, nebudete s našimi hosty takhle mluvit! Vypadněte!” křičela na něj v rozrušení.

Zákaznice, která incident nahrávala, uvedla, že se s rasismem setkala už dříve, nikdy však v takové míře. „Nikdy jsem se s rasismem nesetkala až tak, že by někdo bez sebemenší příčiny mluvil takhle nenávistně,” dodala Jordan Chan pro KPIX 5. A jak zpětně komentuje svůj výstup servírka? „Slyšet, jak se z mého hlasu hrnout emoce a můj rázný projev, je neuvěřitelné. Přemohlo mě to a udělala jsem to, co bylo v tu chvíli potřeba,” vysvětlila pro ABC7 Gennica Cochran. „Udělala jsem to, co by měl v takové situaci udělat každý.” Vysvětlila, že cítila, že ti lidé jsou jako její rodina, o kterou se musí postarat a ochránit ji. „To, že vás někdo nenávidí kvůli tomu, jak vypadáte, jde úplně mimo mé chápání,” dodala.

Natočené video, na němž jsou slyšet sprosté urážky muže sedícího u vedlejšího stolu a následně i zakročení servírky, se virálně šíří na sociálních sítích. Mnoho z těch, kteří video viděli, chtěli servírce za její gesto poslat spropitné. Byla proto založena kampaň na portálu GoFundMe, kde už na Gennicu čeká téměř 80 tisíc dolarů. A lidé její reakci obdivují. „Nebránila jste pouze asijskou rodinu před rasistou. Bránila jste celou asijskou komunitu, která je nyní terčem rasismu, který jsem dosud nezažil. Děkuji,” píše jeden ze stovek lidí, kteří do sbírky přispěli.

Muž, který rodinu urážel, byl identifikován jako 37letý Michael Lofthouse, výkonný ředitel firmy Solid8. Podle serveru Daily Mail z funkce poté, co byl jeho rasistický výstup zveřejněn, odstoupil a za svůj verbální útok se omluvil v prohlášení.