První duhová vlaštovka v arabském světě? V Tunisku údajně uznali stejnopohlavní sňatek

Obrázek: tunisko-gay-manzelstvi-small

I malé gesto může mít významnou symbolickou hodnotu. Podle dostupných informací došlo v nedávné době k ojedinělému případu uznání manželství osob stejného pohlaví v severoafrickém Tunisku. Jde tak o první zemi s většinovým muslimským obyvatelstvem, která homosexuální manželství akceptovala jako právoplatné. S informací přišla tamní LGBTQ organizace Shams, jež se zároveň teprve před měsícem stala první oficiální organizací svého druhu v Tunisku.

Francouzsko-tuniskému páru mužů, kteří uzavřeli sňatek ve Francii, se podle Shams podařilo dosáhnout uznání tohoto sňatku také v Tunisku a informace o manželském stavu měla být navíc zanesena do rodného listu Tunisana. Jména dvou mužů, jimž se mělo podařit dosáhnout průlomu v dosavadní praxi, organizace Shams, která s informací přišla na svém Facebooku, nezveřejnila. Uvedla jen, že jde o „první právně uznané stejnopohlavní manželství v dějinách Tuniska a arabského světa.“ Podle serveru LGBTQnation.com bylo množství komentářů k postu negativních. Informaci označovaly za lež či známku „morálního úpadku“ a kritizovaly i fakt, že se dané téma projednává právě v období ramadánu.

V Tunisku je homosexualita dodnes nelegální a je možné ji potrestat odnětím svobody až na tři roky. Diskriminace LGBTQ osob naopak zákon nereflektuje a úřady pochopitelně nevystavují ani doklady o sňatku osob stejného pohlaví. Přestože se od svržení diktátora Zina Abidína Bin Alího vládní režim pomalu transformuje v demokratický, s existencí homosexuality se tuniská veřejnost smiřuje jen stěží. „Podezření“ z homosexuality či bisexuality dokonce ještě donedávna umožňovalo tuniským soudcům nařídit nucené anální vyšetření mužů. Odmítnutí procedury, kterou například Amnesty International klasifikuje jako mučení, se automaticky počítalo jako „doznání“. Po intervenci tuniského ministra pro lidská práva Mehdiho Ben Gharbii byla praxe nedobrovolného vyšetření per rectum ze zákona vyňata.

„Jsme připraveni chránit sexuální menšiny před všemi formami stigmatizace, diskriminace či násilí,“ uvedl ministr v nedávném prohlášení, upozornil však zároveň, že tuniskou společnost ještě čeká dlouhá cesta k úplné dekriminalizaci homosexuality.

Ilustrační foto: Lukáš Houdek