Francie postavila konverzní terapii mimo zákon. Porušení bude trestat až 3 roky vězení

Obrázek: konverzni-terapie-francie

Francouzské Národní shromáždění na konci ledna jednomyslně přijalo zákon, který kriminalizuje tzv. konverzní terapii. Jde o snahu změnit sexuální orientaci či pohlavní identitu lidí z LGBT+ komunity. Za porušení zákona nyní hrozí pokuta ve výši až 30 tisíc eur a odnětí svobody na dva roky. Pokud by se jednalo o nezletilé nebo dospělé, kteří jsou zákonem považováni za zranitelné, lze vyměřit pokutu až 45 tisíc eur a tři roky vězení.

Zákon byl významně podpořen již v senátu, kde byl schválen 305 hlasy. Proti zákonu byla Republikánská strana. V Národním shromáždění pak prošel bez jediného hlasu proti. Jakmile ho podepíše prezident Emmanuel Macron, což by se mělo stát do 14 dnů, vejde zákon v platnost. Prezident na svém Twitteru přijatý zákon komentoval slovy, že je co oslavovat, protože „být sám sebou není zločin“. 

Poslankyně Laurence Vanceunebrock z vládní strany En Marche návrh zákona podpořila a uvedla, že zákon vysílá silný signál formálně odsuzující všechny, kteří považují změnu pohlaví nebo identity za nemoc. Doplnila také, že „zde není co léčit“. 

Konverzní terapii opakovaně odsuzovali experti OSN. Taková terapie může mít podobu skupinových sezení, injekcí, elektrických šoků i modliteb za účelem změnit identitu LGBT+ lidí. Za barbarskou ji označila francouzská ministryně pro rovnost a rozmanitost Elisabeth Moreno. Zdůraznila také, že velmi často zanechává trvalé stopy na těle a duši těch, kteří jí procházejí. 

Zákon byl přijat v době, kdy si Francie připomíná 40 let od doby, kdy byla homosexualita vyňata ze seznamu trestných činů. Podobná legislativa byla přijata v řadě zemí po celém světě, například v Kanadě, Brazílii, Ekvádoru, na Maltě, v Albánii a Německu. 

Konverzní terapií procházel také matematik Alan Turing. Tomu se za druhé světové války podařilo rozluštit nacistický šifrovací stroj Enigmu, čímž přispěl k včasnému ukončení války a záchraně mnoha životů. Svůj život si však v průběhu konverzní terapie vzal. Byl o něm natočen snímek Kód Enigmy (The Imitation Game), který je ke zhlédnutí například na Netflixu. 

Foto: PixaBay