Afghánka se po útoku na porodnici rozhodla dobrovolně kojit osiřelé novorozence

Obrázek: kojici-afghanka-porodnice-small

Afghánská psychiatrička Firúza Omar se o šokujícím smrtícím útoku, během něhož neznámí pachatelé postříleli nejméně 24 osob na porodním oddělení v kábulské nemocnici Dashte Barchi, dozvěděla ze zpráv. Sedmadvacetiletá psychiatrička kojila tou dobou vlastního čtyřměsíčního potomka a události ji silně citově zasáhly. Mezi oběťmi činu, z něhož je podezřelý Islámský stát, byly kromě nemocničního personálu čerstvé či přímo rodící matky i jejich novorozené děti. Mnoho z dětí v důsledku bezprecedentního činu náhle osiřelo. A právě jejich krutý osud přiměl Firúzu k činu. „Myslela jsem na to, jak ty děti trpí,“ uvedla na vysvětlenou, co ji přimělo se přihlásit jako dobrovolnice, která novorozencům, jejichž matky zemřely nebo byly zraněné, poskytne vlastní mateřské mléko.

Podle BBC našla mladá Afghánka oporu ve svém manželovi, který jejich dítě hlídal, zatímco dojížděla do 2 kilometry vzdálené Atatürkovy dětské nemocnice, kam byla po útoku převezena zhruba stovka zachráněných matek s dětmi. „Když jsem tam dorazila, uviděla jsem asi 20 dětí,“ vypráví Firúza. „Některé z nich byly zraněné.“
Podle Omar se zdravotníci pokoušeli děti krmit umělou výživou, což ale některé z nich odmítaly. Sestry jí doporučily zkusit nakojit děti, které byly nejvíc plačtivé. Během první návštěvy tak Firúza nakojila postupně čtyři novorozence. „Uklidňovalo mě to a byla jsem šťastná, že jim můžu pomoci,“ popsala. V následujících dnech pak Firúza kojila jak vlastní dítě, tak i další děti z nemocnice. O své zkušenosti se podělila na sociálních sítích se záměrem zvýšit povědomí o tíživé situaci. Zároveň povzbudila další kojící matky, aby se k její iniciativě připojily. A některé to skutečně udělaly. Tím ale její snaha neskončila. Afghánské ženě se podařilo také vybrat od svých přátel finanční příspěvky na pleny a umělé mléko pro děti, které kojené být nemohly.

firuza omar

Podle BBC však trauma z děsivé události a nadále bujícího násilí v jejím městě jen tak nepřekoná. „Místo toho, aby je držely jejich matky, musí tyhle děti zůstat v nemocnici a být kojené někým cizím,“ uvedla zarmoucená žena.

Foto: FB Firúzy Omar