Bývalá pastorka provozuje autodílnu pro lidi s nízkými příjmy. „Auto přináší lidem důstojnost,“ říká

Obrázek: cathy-heying-small

Před sedmi lety potřebovala Connie Hanson pro svůj minivan opravu motoru a nové brzdy. Neměla však na účtu dostatek peněz a servis by stál téměř tisíc dolarů. „Potřebovala jsem nakoupit a vzít dceru do skauta, ale neměla jsem se tam jak dostat,“ svěřila se 55letá Hanson, která navíc žije se zdravotním hendikepem a na autě je závislá. „Neměla jsem vůbec tušení, jak to všechno udělám. A potom jsem se dozvěděla o Cathy.“

Před několika lety, poté, co ve svých 38 letech absolvovala obor pro automechaniky, si Cathy Heying otevřela dílnu, kterou nazvala Lift Garage. Cílem dílny bylo vrátit zpět na silnici auta lidí, kteří mají nízké příjmy, a opravy jsou pro ně finančně velmi náročné. Jako bývalá pastorka a sociální pracovnice s dvacetiletou praxí si totiž vyslechla mnoho příběhů lidí, kteří přišli o práci, následně i o bydlení, a to jen kvůli tomu, že si nemohli dovolit opravit své auto. „Přimělo mě to zamyslet se nad tím, kolik věcí závisí na tom, mít spolehlivý dopravní prostředek, a to zejména v odlehlých oblastech bez veřejné dopravy,“ uvedla 49letá Haying z Minneapolis. „Pokud se člověk nemůže dostat do práce, je velká pravděpodobnost, že o ni přijde. A tím se spouští celý řetězec potíží,“ doplňuje.

Pro Connie Hanson představuje její minivan jakési zachránné lano. Díky němu si domů přiváží věci potřebné k domácímu podnikání - vyrábí pouzdra na inhalátory. Ty pak také svým autem doručuje zákazníkům, nakupuje potraviny a vozí svou dceru do školy a na kroužky. „Špatně chodím, bez auta bych proto byla upoutaná doma,“ vysvětluje Connie. Když potřebovala své auto opravit a zjistila, že jedinečné služby nabízí právě Lift Garage, byla nadšená. Součástky totiž tato dílna prodává za zlomkovou cenu a za práci si účtuje pouhých 15 dolarů za hodinu, namísto obvyklých až 100 dolarů v běžných autodílnách. „Místo 1000 dolarů byl účet za opravu u Cathy jen 300 dolarů. Musím říct, že je pro mě hrdinkou. Díky ní si můžu udržet svou nezávislost,“ pochvaluje si služby Lift Garage Connie.

Pro Cathy přitom nebylo studium mechaniky snadné, musela také ve svých 38 letech překonat stud, když se měla učit po boku teenagerů. „Bylo to strašně těžké, ale v srdci jsem věděla, že pokud budu schopná pomoci lidem zprovoznit jejich vůz, stojí to za to,“ vzpomíná a vypráví, jak se jednou zeptala muže bez domova, proč si stále drží auto, které ho stojí peníze. „To auto je poslední věc, která mi zbyla ze života před tím, než jsem se stal bezdomovcem,“ odpověděl jí tehdy. „Nebyl vždycky bez domova, měl rodinu, práci a dobrý život. Ale pár věcí se pokazilo a nakonec mu zbylo jen to auto. A to mu nakonec pomáhalo udržet si jakýsi pocit normálnosti,“ dodala Cathy. Ta ve své dílně navíc zaměstnává několik mechaniků, kteří mají sami zkušenosti s bezdomovectvím. CNN o nich natočilo reportáž do cyklu CNN Heroes.

Ke každému zákazníkovi je podle Cathy přistupováno s laskavostí a úctou. I pro velký rozdíl v cenách oproti běžným autodílnám jsou její služby velmi vyhledávané a v současnosti má Cathy a její tým mechaniků plno až na několik měsíců dopředu. Nízké ceny si může dovolit díky štědrým dárcům a grantům, její služby mají však několik podmínek. Zákazníci musejí dokázat, že patří do nízkopříjmové skupiny a poptávané opravy či výměny musejí odpovídat tomu, co je dílna schopná a také ochotná udělat. „Například se nevyplatí měnit kompletně rozvody nebo instalovat elektrická okénka do starého auta, které už má hodně najeto,“ upřesňuje Cathy.

Její dílna byla při květnových protestech, které následovaly po zabití George Floyda, poničena. Když Cathy v televizi v přímém přenosu viděla, jak lidé zapálili vedlejší restauraci a poté, co se dostali i do její dílny, začali odnášet počítače a vybavení, myslela si, že je s její vysněnou dílnou a pomocí lidem konec. Její známý, který vlastnil obchod nedaleko, poslal několik svých zákazníků i cizích lidí ke Cathyně dílně, aby ji hlídali. Nakonec tak její podnik neutrpěl tolik škod jako jiné v okolí. Pomohla také medializace Cathyných aktivit pro lidi s nízkými příjmy a její víra v obnovení dílny. Následně jí lidé poslali asi 5 000 dolarů, které Cathy daly naději, že zase bude moci pokračovat.

Foto: FB Cathy Haying